WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

2020.11.24 Światło i ciemność - temat realizowany zdalnie

2020.11.24  Światło i ciemność - temat realizowany zdalnie
  • Światło i ciemność
  • Źródła światła” – pokażmy dziecku przedmioty lub ilustracje ukazujące obiekty emitujące światło: lampka, latarka, świeca, żyrandol, słońce, księżyc, żarówka (załącznik 1). Omówmy wspólnie ich działanie, zjawiska, jakie można zaobserwować. Zwróćmy uwagę na księżyc, który sam nie świeci, ale odbija światło słońca jak lustro, możemy zaprezentować zjawisko odbijania światła przez lusterko oraz różne barwy światła przez świecenie latarką lub lampką dającą skoncentrowane, punktowe światło przez kolorowe folie lub bibułkę. Dziecko opisuje wrażenia i panujący nastrój. Wyjaśnijmy, że lampka, latarka czy żyrandol – aby świecić, muszą mieć prąd. A świeca – ogień. Zaprezentujmy poprawne włączanie i wyłączanie lampki z prądu (trzymanie za wtyczkę suchymi rękoma), przypomnimy dziecku, że prąd może być bardzo niebezpieczny, a urządzenia mogą być przez dzieci podłączane do prądu tylko pod opieką dorosłych (załącznik 2)
  • „Kto żyje w mroku?” – przygotujmy dziecku dwie kartki techniczne, (czarną i białą), pokażmy też ilustracje różnych zwierząt (sarna, wróbel, dzik, sroka, sowa, nietoperz, ryby głębinowe). Zadaniem dzieci jest posegregowanie sylwet zwierząt i przypięcie do odpowiedniego kartonu: na biały – aktywne w dzień, na czarny – w nocy lub żyjące w ciemności. Możemy też omówić wybrane zwierzęta. Sowy, które mają oczy żółte, polują w dzień i w nocy, natomiast te z ciemnymi oczami, jak puszczyk czy uszatka – tylko nocą. Mają oczy umieszczone z przodu głowy (nie po bokach jak inne ptaki) i doskonały wzrok, lepszy niż człowiek. Nietoperze przeważnie mają bardzo małe oczy, gdyż w poruszaniu pomaga im złożony system wysyłania i odbierania niesłyszalnych dla człowieka dźwięków. Nietoperz wysyła dźwięk, który odbija się od przeszkód, wraca do zwierzęcia i informuje o otoczeniu. Ryby głębinowe żyją w całkowitych ciemnościach, w wodach o głębokości dochodzącej nawet do 2000 metrów. Niektóre są zupełnie ślepe, inne widzą światło niewidoczne dla ludzkiego oka albo potrafią świecić kolorowymi barwami. Następnie zaproponujmy, aby dziecko sprawdziło, jak światło przenika przez różne tworzywa i materie. Zapalamy lampkę lub latarkę, a dziecko świeci nią przez biały i ciemny papier, wodę, piasek, ziemię, kamienie, karton, szkło, swoje dłonie. Samodzielnie wyciąga wnioski ze swoich obserwacji i dzieli się nimi z rodzicem (załącznik 3).

Do wykonania zabaw badawczych potrzebne będą: biała i czarna kartka, ilustracje zwierząt: sarna, wróbel, dzik, sroka, sowa, nietoperz, ryby głębinowe, lampka lub latarka, biały i ciemny papier, przezroczyste pojemniki z wodą, piaskiem, ziemią, kamieniami, karton, szkło

Data dodania: 2020-11-24 08:55:53
Data edycji: 2020-11-24 09:15:56
Ilość wyświetleń: 401
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej