29.03.2021 Praca zdalna

Drodzy Rodzice!

Propozycje zabaw na dziś.

Poniedziałek (29.03.2021)

Temat tygodnia: Wielkanoc

Temat dnia: Najpiękniejsze jajka.

Cele ogólne:

• wzbogacanie wiadomości na temat Wielkanocy,
  • rozwijanie  umiejętności wypowiadania się na określony temat.

Proponowane zabawy:

• Oglądanie obrazków  związanych ze świętami;  nazywanie  przedstawionych  na  nich  elementów;  zwrócenie  uwagi  na  to,  co  się  kojarzy  z  Wielkanocą.  Zachęcanie  do  swobodnych wypowiedzi na ten temat; dzielenie się swoimi spostrzeżeniami. (załącznik nr 1 i 2)
  •  Masażyk Jajko.

Dziecko siada na dywanie w siadzie skrzyżnym, rodzic siada za nim i wykonuje masażyk na plecach dziecka,  palcem zgodnie z tekstem:

Tu kropka, (stuka lekko palcami w plecy dziecka siedzącego przed nim)

tam kreska, („maluje” kreski)

pisanka niebieska, (maluje kółko)

tu kropka różowa, (ponownie stuka lekko palcami w plecy)

pisanka gotowa. (maluje duże jajko)

Przy powtórzeniu zabawy następuje zamiana miejsc.

• Słuchanie opowiadania Grzegorza  Kasdepke  Najpiękniejsze... (załącznik nr 3)

Rozmowa na temat opowiadania.

Wyjaśnienie znaczenia słowa nioska.

- Co zniosły kury?

- Dlaczego chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze?

- Co zrobiły, aby tak się stało?

- Jak pomalowały jajka?

- Jakie kurczątka wykluły się z jajek?

• Zabawa orientacyjno-porządkowa  Kury szukają ziarenek.

Dziecko udające kurę spaceruje małymi kroczkami po pokoju, w rytmie wystukiwanym przez  rodzica  na dowolnym instrumencie. Kołysze się na boki i rozgląda, ręce ma splecione na pośladkach – to jest jego ogonek. Podczas przerwy w grze  przykuca i stuka ugiętymi palcami wskazującymi o podłogę – kura je znalezione ziarenka.

• Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Kurczątka.

Dziecko przykuca  na dywanie, głowę  ma skuloną między ramionami – jest kurczątkiem, które zaraz wykluje się ze swojej skorupki. Na hasło: Kurczątko się wykluwa dziecko powoli podnosi się, prostuje stopniowo dolne i górne kończyny; kręci  głową w różnych kierunkach – ogląda  świat, na którym się znalazło.

• Zabawy badawcze Z czego składa się jajko?

Zapoznanie  z  budową  jaja  kurzego:  rozbicie  surowego  jajka;  oglądanie  białka  i  żółtka  na  spodeczkach; określanie ich konsystencji i koloru. Wyjaśnianie przez rodzica., jakie funkcje białko i  żółtko  pełnią  w  jajku;  podawanie  charakterystycznych  cech  skorupki.  Określanie  przez  dzieci, w jakiej postaci można spożywać jajka. Degustowanie jaj ugotowanych na twardo. (załącznik 4)

• Ćwiczenia językowe Jedno kurczątko.

Rodzic wymawia  słowa  związane  z  Wielkanocą  (w  liczbie  pojedynczej).  Dziecko  tworzy  liczbę  mnogą  od  podanych  słów.  Np. rodzic mówi: jedno  kurczątko,  dwa...  dziecko dopowiada:  kurczątka; Rodzic.: jeden baranek, trzy…(baranki).

Zadanie na dziś:

Praca plastyczna – malowanie patyczkami kolorowej pisanki (załącznik nr 5)

Życzę miłej zabawy !!!

Data dodania: 2021-03-28 20:12:34