24.,4.2020 WIEM JAK CHRONIĆ MOJĄ PLANETĘ

Temat dnia: Wiem, jak chronić moją planetę

Ekologia” – zabawa dydaktyczna. Będzie potrzebny zapisany na kartce wyraz „ekologia” (możesz skorzystać z załącznika, napisać sam lub poprosić rodziców). Dzieci układają kształt liter z drucików kreatywnych, sznurka, wstążeczki, a na koniec czytają wyraz. (Załącznik nr 9)

Co to jest ekologia? – poproś rodzica o przeczytanie wiersza.

Co to jest ekologia? D. Klimkiewicz, W. Drabik

Ekologia – mądre słowo,

a co znaczy – powiedz, sowo?

Sowa chwilę pomyślała

i odpowiedź taką dała:

To nauka o zwierzakach,

lasach, rzekach, ludziach, ptakach.

Mówiąc krótko, w paru zdaniach,

o wzajemnych powiązaniach

między nami, bo to wszystko

to jest nasze środowisko.

Masz je chronić i szanować”

powiedziała mądra sowa….

Po wysłuchaniu wiersza odpowiedz na pytania:

Co to jest ekologia?

Czego dotyczy ta nauka?

Co oznacza słowo „szanować”?

Aby utrwalić definicję pojęcia „ekologia”, możecie np. wyklaskiwać, wytupywać fragment wiersza zgodnie z analizą sylabową:

To na-u-ka o zwie-rza-kach,

la-sach, rze-kach, lu-dziach, pta-kach.

Mó-wiąc krót-ko, w pa-ru zda-niach,

o wza-jem-nych po-wią-za-niach

mię-dzy na-mi, bo to wszyst-ko

to jest na-sze śro-do-wis-ko.

Oczyszczalnia ścieków” – zabawa badawcza, na początek przygotuj ścieki w słoiku (woda zmieszana z ziemią z doniczki, małymi kawałkami folii i opakowań, olejem).

Potrzebne będzie: dwa słoiki, butelki typu PET (z uciętym dnem, by tworzyły lejek), gazę, gumkę recepturkę i naczynie ze ściekami oraz czysty piasek - żwir, małe kamyki. Zadaniem dzieci jest stworzenie w odwróconej butelce filtru z kamyków, żwiru i piasku ułożonych warstwami. Dodatkowo należy zabezpieczyć szyjkę butelki gazą. Wlej ścieki do lejka i obserwuj proces oczyszczania wody. Po zakończeniu eksperymentu porównaj zapach i kolor wody z obu słoików. Podsumowanie: pomimo filtrowania za pomocą żwiru i kamyków – ta woda nadal nie nadaje się do picia. Profesjonalne filtry są o wiele dokładniejsze. Wodą przefiltrowaną w ten sposób można natomiast np. podlać kwiaty w doniczkach.

Jeśli nie możesz wykonać zabawy badawczej, zapraszam do obejrzenia filmu. https://vimeo.com/224050213

Mniej czy więcej, a może równo?” – przypomnienie znaczenia znaków mniejszości, większości i równości. (Załącznik nr 11)

Praca z KP4.4a – pisanie po śladzie znaków < i >, porównywanie liczby obiektów i zapisywanie rozwiązania znakami < i >. (Załącznik nr 12)

Praca z KP4.4b – układanie historyjki obrazkowej, przeliczanie obiektów w zbiorach, dorysowywanie nakrętek, pisanie cyfr i znaków < i >. (Załącznik nr 12)

POWODZENIA I ŻYCZĘ MIŁEGO WEEKENDU! M.S.

Data dodania: 2020-04-23 22:09:25
Data edycji: 2020-04-23 22:14:07