22.06.2020r

CHORWACJA

.

Na ostatnią podróż po krajach Unii Europejskiej,  wybieramy  się na południe Europy do pięknego, pachnącego lawendą kraju - Chorwacji.

Chorwacja jest małym europejskim krajem położonym nad Adriatykiem. Przez wiele lat była częścią Węgier, a w 1918 roku dołączyła do Jugosławii. W 1991 roku ogłosiła niepodległość od Jugosławii.

Kraje graniczące: Bośnia i Hercegowina, Węgry, Czarnogóra, Serbia i Słowenia

Stolicą Chorwacji jest -  Zagrzeb.

Chorwacja jest najmłodszym krajem w UE, a jej mieszkańcy posługują się walutą, która nazywa się tak samo jak zwierzątko futerkowe - kuna.

Kraj ten słynie z ciepłego, czystego morza, są tam piękne parki narodowe , a z krainy zwanej Dalmacją pochodzi nazwa psów rasy Dalmatyńczyk, gdzie pełniły one rolę psów gończych.

Rosnące w Chorwacji figi są pyszne i zdrowe.

W morzu można spotkać - jeżowca, trzeba unikać. kontaktu z tym morskim zwierzęciem.

W Chorwacji wynaleziono krawat. Zwyczaj noszenia krawata narodził się już kilka wieków temu, gdy żołnierze wyruszali na wojnę. Wówczas zakochane kobiety wręczały swoim mężczyznom bawełniane chusty, którzy zakładali je na szyję. Miał to być symbol miłości i wierności zakochanych. Wystarczyło, że będący daleko od domu mężczyzna spojrzał na chustę, a przypominał sobie o swojej kobiecie.

W Chorwacji wynaleziono także ołówek, a z lawendowej wyspy Hvar pochodzi twórca daktyloskopii.

W Chorwacji urodził się również najwybitniejszy chorwacki piłkarz - Luka Modrić.

Otaczający chorwackie wybrzeże Adriatyk został uznany za najczystsze morze na świecie.

Data dodania: 2020-06-21 21:55:46
Data edycji: 2020-06-21 22:00:15