WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU - REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

2021.21.01

2021.21.01

 

 

Co się dzieje w mózgu dziecka, gdy znów czytacie tę samą książkę?

Korzyści cię zaskoczą

Mówisz dziecku, by wybrało książeczkę do czytania, a ono znów podaje ci tę, którą czytaliście już nieskończoną ilość razy? Dla ciebie to nuda, ale dla twojego dziecka czytanie ulubionej książki jest jak najbardziej rozwijające. Dlaczego?

 

  • Nie narzekaj na nudę, gdy dziecko wciąż domaga się czytania tej samej książeczki.
  • Czytanie książki, którą dziecko zna prawie na pamięć, niesie ze sobą szereg korzyści.
  • Jak uatrakcyjnić czytanie książeczek z dzieckiem?


Nam dorosłym trudno jest zrozumieć, co może być pociągającego w czytaniu książki, którą zna się prawie na pamięć? Wiesz, o czym jest fabuła, na wskroś poznałaś bohaterów, a zakończenie już dawno przestało być jakąkolwiek tajemnicą.

Natomiast małe dzieci uwielbiają, gdy rodzice czytają im książki, które słyszeli już kilkadziesiąt, jak nie kilkaset razy, co więcej przynosi to wymierne korzyści.

 

6 korzyści z czytania dziecku wciąż tej samej książki

  1. Dziecko uczy się słownictwa.

 Gdy czytasz mu jakąś książkę pierwszy, drugi, trzeci raz rozpoznaje przede wszystkim słowa, które zna. Za każdym kolejnym razem, poprzez powtarzanie i kontekst sytuacyjny, który ma miejsce w czytanej bajce, uczy się znaczenia nowych słów.

Dla ciebie wszystko jest zrozumiałe i szybko staje się nudne, ale twój przedszkolak chłonie nowe słowa jak gąbka. Poza tym dzięki książce poznaje słowa, które są często trudniejsze lub bardziej skomplikowane niż te, którymi posługujemy się na co dzień.

  1. Dziecko uczy się rozumienia tekstu.

 Im więcej razy czytasz dziecku tę samą książkę, tym coraz bardziej rozumie jej treść i zapamiętuje więcej szczegółów. Ta umiejętność przyda mu się w szkole, gdy będzie czytał różne  teksty ze zrozumieniem. Jeśli więc dziecko dobrze rozumie słownictwo, to wykształca też zdolność rozumienia tekstu.

  1. Aktywujesz obszar mózgu dziecka odpowiedzialny za uczenie się i wizualizację obrazów.

U dzieci, którym rodzice często czytali książki (również te, które już bardzo dobrze znali) o wiele bardziej zaktywizuje się obszar mózgu, który odpowiada za uczenie się, rozumienie i wizualizację obrazów.

  1. Dziecko szybciej nauczy się czytać.

 Dzieje się tak dlatego, bo gdy po raz enty czyta z mamą lub tatą tę samą książeczkę, to zaczyna kojarzyć dany wyraz i jego pisownię z określonym słowem, np. imieniem bohatera lub wykonywaną przez niego czynnością.

  1. Rozwijasz jego zdolność zapamiętywania ze słuchu.

Pewnie nawet już nieraz zorientowałaś się, że twoje dziecko ma doskonałą pamięć, bo gdy próbujesz nieco skrócić czytaną książeczkę, to szybko "wyłapuje”, że przeoczyłaś konkretne zdanie lub nawet wyraz.

  1. Dziecko udoskonali biegłość w mówieniu.

 Dzięki całym zapamiętywanym frazom z książki dziecku będzie łatwiej tworzyć konstrukcje językowe i  formułować swoje myśli.

Jeśli te naukowe argumenty do ciebie przemawiają, a i tak nuży cię czytanie wciąż tej samej książeczki, to możesz urozmaić jej czytanie. Wystarczy, że zaczniesz zadawać dziecku pytania o bohaterów lub fabułę, zapytaj o słowa, których dziecko nie rozumie albo których nie używacie na co dzień lub o szczegóły na ilustracjach w książce.

 

 

Data dodania: 2021-01-20 19:00:02
Data edycji: 2021-01-20 19:01:01
Ilość wyświetleń: 162
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej