2021.04.09 Kogo obudziła wiosna - nauczanie zdalne

"Wiosenne przebudzenie"  – rodzice,  przed dzieckiem leży karta pracy (nr 57) z obrazkami przedstawiającymi jeża, wiewiórkę, żabę, nietoperza, borsuka, niedźwiedzia, ślimaka i chomika.  Opowiedzcie o  zwierzętach budzących się z zimowego snu, nie wymieniając ich nazw. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, o którym zwierzęciu jest mowa, i wskazanie go na obrazku.

Film edukacyjny "Wtawać śpiochy! Wiosna!!!"
www.youtube.com/watch?v=N7xTBPTLoeY

[Jeż]- mieszka w lasach, parkach i ogrodach, żywi się owadami, zimą zwija się w kulkę w stercie liści i śpi, a gdy wiosną robi się ciepło, budzi się.

[Wiewiórka] - zimą spała w swojej dziupli, ale często budziła się i zaglądała do swojej spiżarni, gdzie zgromadziła orzechy i nasiona.

[Żaba] - spała zimą zagrzebana w mule, budzi się wczesną wiosną i głośno rechocze, zwiastując przyjście ciepłych dni.

[Nietoperz]-  przezimował w starej ruinie, bunkrze lub jaskini, spał głową w dół, budził się tylko czasem, aby coś przegryźć, nikt mu nie przeszkadzał, bo wszyscy wiedzą, że zarówno to zwierzę, jak i jego miejsce do spania znajdują się pod ochroną.

[Borsuk] - zimą śpi w swojej norze, gdzie ma zgromadzone zapasy, czasem budzi się tylko, żeby się napić, a gdy poczuje promyk słońca, wystawia swój biało-czarny pyszczek, żeby powąchać wiosnę.

[Niedźwiedź] - całą zimę spał w gawrze, było mu tam ciepło i przytulnie, na wiosnę budzi się i ma mnóstwo roboty, bo w czasie zimy przyszły na świat jego maleństwa.

[Ślimak] - całą zimę słodko spał zamknięty w muszelce, a na wiosnę budzi się i wystawia czułka zakończone ciekawymi oczami.

[Chomik] - budził się zimą dość często, żeby zajrzeć do swojej spiżarni, w której zgromadził bardzo dużo jedzenia, bo jest strasznym żarłokiem.

Następnie poproście dziecko, aby  podzieliło głośno nazwy zwierząt na sylaby:

• jeż (1),
  • wie - wiór - ka (3),
  • ża - ba (2),
  • nie - to - perz (3),
  • bor - suk (2),
  • nie - dźwiedź (2),
  • śli - mak (2),
  • cho - mik (2)

Po zakończeniu zabawy dziecko utrwala wiadomości, wykonując zadanie na karcie pracy.  „Karty pracy. Woda” s. 57,

• „Czy znasz te zwierzęta?” – dziecko, korzystając z obrazków, klasyfikuje zwierzęta na wodne i lądowe. Następnie wyszukują te, które zasypiają na zimę i budzą się wiosną
              (załącznik 1)
  • „Dbamy o zdrowie” – zestaw ćwiczeń gimnastycznych (załącznik 2)
  • „Tropiciele wiosny” – a teraz wychodzimy do ogrodu lub na spacer w celu przeprowadzenia i udokumentowania obserwacji. Jeśli to możliwe zabieramy lupę i kartkę z tabelą. Na kartce z symbolami oznak wiosny zaznaczamy jakie oznaki wiosny udało nam się wytropić (zaobserwować), w pustych kratkach możemy . dorysować symbol innych oznak wiosny, które zostały zaobserwowane.
  • Piosenka "Wstawaj! to już wiosna"
    www.youtube.com/watch?v=2wgSEPqkPAI

Pozdrawiam JGP