2021.04.01 Jak Ola nakrywała do stołu? - nauczanie zdalne

"Wielkanocny stół" - rodzice, proszę przeczytajcie dziecku wiersz "Wielkanocny stół" (załącznik 1), następnie porozmawiajcie z dzieckiem o zwyczajach wielkanocnych panujących w waszych domach, zwróćcie uwagę na przypomnienie zasad kultury oraz potrzebę okazywania szacunku osobom starszym.

• Pytania do wiersza, sprawdzające zapamiętanie treści wiersza?
  • Jakie potrawy znalazły się na świątecznym stole?
  • Czy stół był w wyjątkowy sposób ozdobiony?
  • Kto najpierw usiadł przy stole, a kto potem?

Zapytajcie dzieci, czy pamiętają o domowych doświadczeniach, zwyczajach, tradycjach, potrawach przygotowywanych przez mamę i babcię, nastroju panującym w domu oraz członkach rodziny przyjeżdżających na Święta (możemy w tym miejscu powiedzieć o aktualnej sytuacji epidemiologicznej jak jest w naszym kraju i na świecie - wyjaśnić dziecku, dlaczego w tym roku nie będziemy spotykać się w licznych grupach).

Podsumowując rozmowę przypomnijmy o zasadach kultury i okazywaniu szacunku starszym przy świątecznym stole:

• Osoba najstarsza jako pierwsza składa życzenia świąteczne, jako pierwsza siada przy stole i jako pierwsza nakłada na talerz.
  • Dopiero później pozostali członkowie rodziny, na końcu dzieci, jako najmłodsze

"Nakrywamy do stołu" - zabawa dydaktyczna - nabywanie praktycznej umiejętności prawidłowego i estetycznego układania zastawy stołowej. Pozwalamy dziecku nakryć do świątecznego stołu (taka próba generalna), obserwując jak wykonuje zadanie, naprowadzamy podpowiadając delikatnie od czego zaczynamy:

1. kładziemy obrus,
  2. układamy talerze i sztućce

Pytamy dziecko ile powinno być talerzy, ile łyżek, ile widelców i noży. Zachęcamy do używania zwrotów: tyle samo, dla każdego po równo. Pomagamy ustalić dziecku z której strony talerza dziecko ma położyć widelec, a z której nóż i łyżkę. Używamy określeń: z prawej strony, z lewej strony, nad, na, obok. Dziecko ćwiczy ustawianie talerzyka, na koniec pytamy dziecko czego brakuje. Jeśli dziecko się nie domyśli, podpowiadamy pytaniem: Co można zrobić, aby stół był bardziej świąteczny, ładny, ozdobiony?

"Ozdoby wielkanocnego stołu" - pokażmy dziecku pisanki jakie mamy w domu, zwróćmy uwagę na estetykę wykonania oraz różne techniki. Pokażmy również dziecku różne możliwości ozdabiania wielkanocnego stołu - mogą to być serwetki z wielkanocnymi wzorami, zajączki, kurczaczki, baranek na rzeżusze, stroiki wielkanocne, bukiety żonkili, pisanki wykonane różnymi technikami. Po prezentacji poprośmy dziecko o wykonanie zadania na karcie pracy ("Karta pracy. Woda" str. 61).

Jeśli mamy czas, proponujemy dziecku wykonanie wielkanocnego kurczaczka. Potrzebujemy do tego żółtego pomponu (lub: kulki zrobionej z żółtej krepiny, żółtego kłębka wełny), pomalowanej na żółto styropianowej kulki, trójkątnego dziobu wyciętego z czerwonego papieru, małych oczek wyciętych z białego papieru oraz czarnego flamastra do narysowania oczu, ewentualnie żółtych piórek lub żółtej krepiny na skrzydełka. Gotowego kurczaczka można osadzić na trawce wykonanej z postrzępionego paska zielonego papieru, sklejonego tak, aby stworzył małe kółko.

"Wielkanocny stół" - piosenka dla dzieci, naukę piosenki rozpoczynamy od refrenu, a kiedy refren opanowany dołączamy zwrotki.

www.youtube.com/watch?v=JMbbv83DgUM

Pozdrawiam JGP