2021.03.30 Koszyk Oli - nauczanie zdalne

Koszyk Oli

"W wielkanocnym koszyku" - rodzice, pokażcie dzieciom ilustracje rzeczy, które powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku (załącznik 1), przeczytajcie również znaczenie ich symboliki. Po zakończeniu prezentacji poproście dziecko aby wymieniło produkty jakie powinny znaleźć się w koszyku. Następnie poproście dziecko aby wycięło z białej kartki rant serwetki (dowolny wzór - kreatywność dziecka) oraz elementy wielkanocnego koszyczka (załącznik 2) i wkleiło je do koszyczka wielkanocnego (załącznik 3).

"Pisanki, kraszanki" - zabawa matematyczna - rodzice, przygotujcie dla dziecka 10 małych, kolorowych jajek wyciętych z papieru: 3 czerwone, 3 niebieskie, 2 żółte i 2 białe. Poproście dziecko, aby ułożyły jajka przed sobą, posłużą im jako liczmany. Poproście dziecko, aby wykonywało kolejne zadania:

• W koszyczku były 3 czerwone jajka, 3 niebieskie, 2 żółte i 2 białe. Ile było wszystkich jajek?
  • Przyszła mama i rozdzieliła jajka na dwie gromadki. Na jednej położyła czerwone i żółte, a na drugiej niebieskie i białe. Ile było wszystkich jajek w dwóch gromadkach?
  • Mama pomyślała, że jajka trzeba ładnie ułożyć, zrobiła z nich kółeczko i znów policzyła wszystkie jajka. Ile ich było?
  • Kiedy mama znów przekładała jajka, jedno wyleciało jej z ręki i stłukło się. Ile zostało jajek?

Teraz przeczytajcie dzieciom wiersz:

"Dziesięć świątecznych jajek"

Pytało się kury dziesięć kurzych jajek:
w jaki sposób jajko pisanką zostaje?

Czy gdzieś trzeba jechać? A może coś je się?
Leży i rozmyśla wszystkich jajek dziesięć.

A może te kropki, plamki i zdobienia
wynikiem są grypy lub przeziębienia?

Myśli jajek dziesięć, co tu trzeba zrobić?
Może muszą same siebie przyozdobić?

Ale żeby stworzyć pisankowe wdzięki,
to potrzeba jajku choćby jednej ręki!

Wtem na jednym jajku pojawił się szlaczek!
Lecz zamiast pisanki wykluł się… kurczaczek.

Tomasz Plebański

Rodzice, omówcie z dziećmi krótko treść wiersza, następnie przeczytajcie go jeszcze raz, jednak tym razem poproście dziecko, aby za pomocą papierowych jajek ilustrowało jego treść i głośno liczyło: Było dziesięć jajek, pękło jedno, zostało dziewięć. Na koniec poproście o przeliczenie koralików na karcie pracy oraz o pokolorowanie odpowiedniej liczby kulek piramidy. Poproście również aby dorysowały pisanki w koszykach, tak by w każdym było po 10 (karta pracy "Woda", str. 59)

"Kolorowe jajka" - ćwiczenia graficzne i praca konstrukcyjno-plastyczna, rozwijanie inwencji twórczej i sprawności manualnej. zadaniem dziecka jest ozdobienie kilku z 10 papierowych jajek, tak aby każde wyglądało inaczej. Następnie dziecko składa koszyczek z "Teczki małego artysty" (karta nr 16), umieszcza w nim zajączka i kurczaczka oraz swoje ozdobione jajka.

Pozdrawiam JGP

Data dodania: 2021-03-30 08:52:49