2020.05.14 Czwartek

"Owady ukryte w sztuce"

Witajcie, dzisiaj porozmawiamy o sztuce, o malarstwie i innych dziedzinach sztuki. Porozmawiamy o owadach w tej sztuce ukrytych

"Owady i sztuka" - Drodzy Rodzice pokażmy dziecku reprodukcje obrazów i grafik z motywami owadów latających (załącznik1). Jeśli mamy w domu przedmioty sztuki użytkowej pokażmy dziecku - kolczyki z owadami, naszyjniki, broszki, a może miski i inne naczynia ozdobne, których używamy w domu - możemy zakryć oczy dziecku i poprosić, aby za pomocą dotyku postarało się powiedzieć co ma w ręku. Możemy zadać pytania pomocnicze - Czy przedmiot jest duży, czy mały, miękki czy twardy, szorstki czy gładki, ciepły czy zimny, okrągły czy prostokątny, czy pachnie, do czego może służyć? Jeśli nie mamy nic takiego pokażmy na ilustracji (załącznik 2). Poproście dziecko aby opisało obrazy i przedmioty - charakterystyczne elementy, kolorystykę dzieła sztuki, sposób przedstawienia i nastrój  jaki wyraża.

"Kropki biedronki" - Przeczytajmy dziecku wiersz pt:. "Kropki biedronki" (załącznik 3), po przeczytaniu poprośmy aby wymieniło bohaterów, którzy obdarowali biedronkę kropkami. A teraz postaramy się ruchem zilustrować treść wiersza - przyklejanie kropek biedronce, rodzic czyta - dziecko kolejne kropki układa w wybranym miejscu, dokładnie przeliczając każdą kolejną kropkę.

"Siedem kropek biedronki" - przeliczanie i dorysowywanie odpowiedniej liczby kropek. Dziecko przelicza kropki na jednym skrzydle biedronki i dorysowuje tyle samo na drugim. Zwróćmy uwagę na symetryczne ułożenie kropek. "Karta pracy. Powietrze" s. 11

i życzę owocnej pracy
                                                                                                 JGP