2020.04.07 Wtorek

"Pisanki"

W dzisiejszy temat wprowadzi nas opowiadanie pt.: "Prosto
z jajka"
. Rodzice, proszę przeczytajcie dzieciom opowiadanie i pokażcie ilustracje do opowiadania. Po przeczytaniu zadajcie dzieciom pytania:

• Gdzie spał kurczak?
  • Co mu się śniło?
  • Kto obudził kurczaczka?
  • W jaki sposób kurczaczek wydostał się ze skorupki?
  • Co zobaczył, gdy po raz pierwszy wyszedł na świat?
  • Dlaczego mama nazwała go smokiem?Należy podkreślić, że kurczakom tak samo jak innym zwierzętom, do życia potrzebna jest woda.

"Po co nam jajka?" -  rodzice, proszę pokażcie dzieciom obrazki potraw zawierających jajka. Wspólnie postarajcie się wysnuć wnioski  o wartościach odżywczych produktów i potraw zawierających jajka ( w jajach znajdziemy całą gamę witamin, składników mineralnych, niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytynę).

"Kolorowe pisanki" - pokażmy dzieciom pisanki inspirowane sztuką regionalną (patrz prezentacja "Wielkanoc"), teraz dzieci przystępują do ozdabiania ugotowanych jajek według własnego pomysłu (maluje farbami, smaruje klejem i okleja tym, co jest dla niego dostępne - bibułką, confetti, wycinankami itp.). Tak przygotowane pisanki układamy koło naszej rzeżuchy tworząc jednocześnie "kącik wielkanocny".

"Dlaczego nie tonie?" - zabawa badawcza. Do doświadczenia potrzebne będą: Dwa surowe jajka, dwie szklanki napełnione wodą - w jednej rozpuszczamy 2 łyżki soli. Do każdej szklanki wkładamy 1 jajko. W jednej jajko opada na dno, w drugiej utrzy muje się na powierzchni. Dlaczego tak się dzieje? Dzieci próbują odgadnąć, mogą wąchać i próbować wodę. Wspólnie podsumowujemy doświadczenie (woda słona mając większą gęstość niż jajko wypiera je, a woda słodka ma mniejszą gęstość i jajko tonie).

Data dodania: 2020-04-07 09:31:28
Data edycji: 2020-04-08 13:04:18