05.06.2020r

Kraj Kwitnącej Wiśni    -     temat dnia

„Daleka Japonia” – wskazywanie Japonii na mapie i globusie,

- poznawanie charakterystycznych elementów kultury Japonii na podstawie oglądanych fotografii i ilustracji ukazujących budowle,

- tradycyjne stroje,

- oraz projektowanie i rysowanie ikebany według własnego pomysłu (karta pracy).

Dziecko ogląda mapę, przelicza  japońskie wyspy.

Następnie szukamy Japonii na globusie.

W albumach i przewodnikach oglądamy  ilustracje i  zdjęcia japońskich budowli, strojów, kompozycji kwiatowych, charakterystycznych roślin (drzewa wiśni, drzewka bonsai) i symbolu Japonii – góry Fuji. W tym czasie przybliżamy  dziecku  wybrane pojęcia, np. kimono, origami, sumo, sado:

Kimono – tradycyjny strój japoński noszony przez kobiety, wykonany z jedwabiu, malowany w piękne, kolorowe wzory; obecnie noszony od święta.

Orgiami – japońska sztuka składania papieru z kwadratowej kartki; bez użycia nożyczek i kleju składa się papierowe rzeźby przedstawiające zwierzęta, rośliny, budowle.

Sumo – narodowy sport japoński, w którym udział biorą tylko mężczyźni; każdy zawodnik zakłada specjalny strój, ma też charakterystyczne uczesanie i wyróżnia się dużą i ciężką sylwetką ciała.

Sado – japońska ceremonia picia herbaty; herbatę parzą kobiety, zawsze w tradycyjnych strojach, w specjalnie dobranych naczyniach; pije się herbatę zieloną, w małych czarkach.

Ikebana – japońska sztuka układania kwiatów; poszczególne części symbolizują niebo, ziemię i ludzi; w kompozycji ważną rolę odgrywają nie tylko kwiaty, lecz także naczynia, łodygi, liście i gałęzie; ikebany można się nauczyć na specjalnych kursach, także w Polsce.

Na zakończenie dzieci wykonują zadanie w „Kartach pracy” – oglądają przykłady ikebany i rysują własną kompozycję.

Pomoce: mapa świata, globus, albumy, przewodniki po Japonii, „Karty pracy. Powietrze” s. 16, kredki

• „Kolorowe wachlarze” – zabawa plastyczna, wykonanie wachlarzy  - doskonalenie sprawności manualnej.

Pokazujemy , jak należy złożyć kartkę, by powstał wachlarz .Na końcu wachlarza robimy dziurkę. Przez otwory w gotowym wachlarzu dziecko  przewleka wstążkę i wiąże  przy pomocy rodzica. Jeśli dysponujemy  nagraniami tradycyjnej muzyki japońskiej, dziecko  może  zatańczyć ze swoim wachlarzem .

• „Pismo japońskie” –oglądamy pismo, próby kaligrafii wybranego znaku. Prezentujemy dziecku   wydruki znaków w języku japońskim.

Wyjaśnia, że pismo japońskie składa się ze znaków, a nie liter, że każdy znak może oznaczać literę, słowo lub myśl.

Następnie zaprasza dziecko do stolika, podajemy białą kartkę  i pędzel. Na stole w pojemniczkach stawiamy  czarną farbę. Po pokazie  dziecko  próbuje narysować jeden lub kilka znaków

• „Sado” – zapoznanie z obrzędem parzenia herbaty.

Pomoce: podgrzewacz lub czajnik, filiżanki lub czarki, zielona herbata, łyżeczki, bambusowy pędzel,

Opowiadamy  dziecku  o rytuale parzenia herbaty w Japonii. Jest to ceremonia, która dla uczestników jest wielkim przeżyciem. Każda ceremonia jest inna i nie sposób jej powtórzyć. Nastrój tego wydarzenia tworzą otoczenie (specjalny pokój lub pawilon),

Zarówno goście, jak i gospodarz starają się wykonywać wszystkie czynności z odpowiednią gracją i lekkością.

Parzymy  herbatę, opowiadając, co robimy : gotujemy  wodę w czajniczku, przecieramy ściereczką filiżanki bądź czarki, łyżeczką wsypujemy  sproszkowaną zieloną herbatę, następnie zalewamy herbatę wodą i roztrzepujemy  ją specjalnym bambusowym przyrządem przypominającym z wyglądu pędzel do golenia.

Tak przygotowaną herbatę gospodarz podaje gościom. Herbatę można pić głośno, gdyż w Japonii siorbanie nie jest przejawem złych manier. Na koniec ceremonii dziękujemy  wszystkim za udział, kłaniając się.

Data dodania: 2020-06-04 21:47:21
Data edycji: 2020-06-04 21:51:05