PROPOZYCJA ZABAW NA DZIŚ :)
„Na budowie” ‒ przygotuj ulubione klocki dziecka. Połóż je na podłodze w jednej części pokoju. Poproś dziecko, aby zbudowało z nich budowlę w drugiej części pokoju. Zadaniem dziecka jest przeniesienie klocków w z jednego miejsca na drugie, ale bez wykorzystania dłoni – może je przesuwać nogą, łokciem, przenosić palcami stóp itp. Gdy wszystkie klocki będą przeniesione, poproś o stworzenie z nich budowli.
„Zgadnij, co mam na myśli” ‒ wybierz jeden przedmiot z otoczenia, następne opisz jego wygląd i funkcje tak, żeby dziecko mogło odgadnąć, o co chodzi, np. „Jest niewielki, zielony, stoi na półce, można do niego nalać wodę” (wazonik). Stopień trudności (wybór przedmiotu i jego opis) możesz zmieniać w zależności od możliwości dziecka.
„Kolorowe cienie” ‒ przygotuj kartki, kredki, niewielką figurkę (lub kilka figurek) i lampkę. Ustaw figurkę na krawędzi kartki. Włącz lampkę i skieruj światło tak, aby cień figurki padał na kartkę. Poproś dziecko, aby odrysowało cień figurki, a następnie dowolnie go pokolorowało.
„Wszystko, co widzę” - poproś dziecko, aby rozejrzało się po pokoju lub mieszkaniu i wymieniło wszystkie przedmioty o podanej przez Ciebie cesze, np. czerwone, miękkie, drewniane itp. Starszym dzieciom możesz podać głoskę i poprosić o odszukanie w otoczeniu jak największej liczby przedmiotów, których nazwy się nią rozpoczynają, np. t – telewizor, telefon, toster. Zróbcie zawody – kto znajdzie więcej rzeczy!
„Tajemnicze stwory” ‒ przygotuj niepotrzebne opakowania po dowolnych produktach, np. pudełka, kubeczki, tacki. Zachęć dziecko do zbudowania z nich stworków – łączenia, oklejania papierem kolorowym, paskami pociętych gazet. Można wykorzystać samodzielnie przygotowany klej z mąki (przepis poniżej). Po wyschnięciu pracy poproś dziecko o jej pomalowanie farbami.
Przepis na klej z mąki:
Do garnka wlewamy pół szklanki zimnej wody, dodajemy jedną czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej, jedną czubatą łyżkę mąki pszennej i łyżeczkę soli. Całość mieszamy, aby nie było grudek, a następnie dolewamy szklankę wrzątku, cały czas mieszając. Po ostudzeniu klej jest gotowy.
„Raz, dwa, trzy, lepisz Ty” – odczytaj instrukcję obrazkową i spróbuj ulepić krokodyla z plasteliny lub ciastoliny. (Załącznik nr 9)
Kodowanie już nie jest wam obce, a więc zachęcam do kolejnej zabawy.
„Mądra główka” – w każdym rzędzie pokoloruj pola zgodnie z instrukcją, pamiętając, że zawsze zaczynamy od lewej strony. Jaki obrazek powstanie? (Załącznik nr 10)
„Kolorowe figury” – przyjrzyj się figurom. Po prawej stronie pokoloruj tak jak figury po lewej stronie. (Załącznik nr 11)
Życzę Wam dużo zdrówka i miłej zabawy :) M.S.
64-700 Czarnków
ul. Wroniecka 13