ZABAWY LOGOPEDYCZNE

ZABAWY LOGOPEDYCZNE Z GŁOSKAMI „t” i „d”

Dzisiaj propozycja zabaw logopedycznych do utrwalenia artykulacji głosek „t” i „d”. Umiejętność wymawiania głosek zwykle pojawia się jeszcze przed pójściem dzieci do przedszkola. Jeśli podczas wymawiania głosek „t” i „d” język dziecka wysuwa się między zęby, oznacza to, że realizowane są w sposób nieprawidłowy.

Układ aparatu artykulacyjnego przy wymowie głosek „t” i „d”

- wargi są lekko uchylone, widoczna jest część przednich siekaczy;

- czubek języka dotyka wewnętrznej powierzchni górnych zębów;

- dodatkowo przy artykulacji głoski „d” drgają wiązadła głosowe, co możemy sprawdzić, dotykając ręką szyi (krtani).

„Pogimnastykujmy się!” – w ćwiczenia narządów artykulacyjnych warto wpleść odrobinę gimnastyki całego ciała. Wykonaj poniższe ćwiczenia:

1. „KLEJ” – otwórz usta i przyklej język do wałka dziąsłowego, unosząc ręce.
  2. „Piłka” – skacz, stukając językiem w wałek dziąsłowy.
  3. „Konik” – klaskaj, podskakując z nogi na nogę.
  4. „Muzykant” – śpiewaj „la, la, la”, tańcząc.
  5. „Wiaterek”- zdmuchuj z dłoni piórko/listek/kawałek kartki wymawiając sylabę „ta” lub „tata”.
  6. „Szczoteczka” – myj górne zęby od wewnątrz językiem i poruszaj biodrami na boki.
  7. „Zegar” – policz górne zęby językiem, jednocześnie odliczając na palcach.
  8. „Winda” – dotykaj czubkiem języka górnych i dolnych zębów na przemian, robiąc przysiady.
  9. „Pędzel” – „maluj” językiem podniebienie, kręcąc ręką „leniwe ósemki”.

„Co słychać”zabawa na różnicowanie głosek „t” i „d”. Rodzic pokazuje karty z obrazkami i wymawia kolejne wyrazy z głoską „t” i „d”. Zadaniem dziecka jest określenie, jaką głoskę słyszy na początku wyrazu i odpowiednie zareagowanie – tupnięciem jeśli słyszy „t” lub klaśnięciem jeśli słyszy „d”. (Załącznik nr 1)

„Poszukiwanie rymów z głoską „t”” – wydrukuj załącznik powycinaj obrazki po wyznaczonych liniach. Następnie wyszukaj rymów do wyrazów z głoską „t” w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. (Załącznik nr 2)

„Rebusy z głoską „d”- rozwiąż rebusy z głoską „d”. (Załącznik nr 3)

„Pisownia litery „d” i „t” – poćwicz pisownię litery „t” i „d”. (Załącznik nr 4)