''ZABAWY BADAWCZE''

Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczającą rzeczywistością.  Zabawy badawcze  w naszej grupie odbyły się w czwartek.  Głównym składnikiem eksperymentów był cukier, oraz produkty które zawierają w sobie ten składnik. Pierwszą zabawą badawczą, była zabawa degustacyjna pt „Słodkie smaki” – dzieci próbowały przygotowanych produktów i po zakończeniu degustacji wymieniały produkty, które ich zdaniem są słodkie, następnie nazywały pozostałe smaki. Następną  zabawą w której uczestniczyły nasze „Misiaczki” była zabaw badawcza pt. „Jaki jest cukier” – dzieci wypełniały balony przygotowanymi produktami : mąka ziemniaczana, sól, oraz cukier. Dzieci siedzące w kole podawały zawiązane balony wypełnione produktami z rak do rak, badając ich strukturę. Pod koniec zabawy dzieci nazywały swoje wrażenia dotykowe. Kolejna zabawą  była zabawa – hipotezy i test pt. „Rozpuszczanie cukru”- w tej zabawie wykorzystaliśmy 4 szklanki, jedną  z nich zapełniliśmy małą ilością wody w temperaturze pokojowej. Pytanie skierowane do dzieci, jak myślicie – ile łyżek cukru może rozpuścić się w tej ilości wody. Dzieci wypełniały szklanki  cukrem zgodnie ze swoją instrukcją, a następnie sprawdzały, w której szklance cukier szybciej się rozpuści i kiedy cukier przestanie się rozpuszczać. Ostatnią zabawą badawcza była zabawa pt. „Gdy cukier zmienia się w lukier” – zaprezentowałam dzieciom gotowy lukier. Dzieci podzielone były na trzy zespoły. Zadaniem każdego zespołu było przygotowanie lukru, oraz przedstawienie przepisu (ilość cukru podanych w łyżeczkach oraz ilość wody w małych ilościach, czy dużych). Po wykonaniu zadania dzieci obserwowały, co się stało z cukrem.

Data dodania: 2022-02-18 20:18:30
Data edycji: 2022-02-19 19:31:22