Wtorek 19.05.2020

Wtorek 19.05.2020r.

Temat dnia: Moja mama umie wszystko

Proponowane działania:

„Kominiarz”- zabawa paluszkowa. Dziecko recytuje popularną rymowankę:

Idzie kominiarz po drabinie; fiku miku, już w kominie.

Podczas recytacji dziecko wykonuje ruchy-kładzie jedną dłoń na drugiej, wierzchnią częścią do siebie i zaczynając od małego palca, zaplata cztery palce jeden za drugi. Na koniec odwraca zaplecione dłonie i wystawia kciuk prawej ręki przez otwór.

„Walczyk dla mamy”- osłuchanie z piosenką.

1. Najpierw będzie przygrywka na blaszanych pokrywkach,

potem tłuczkiem w patelnię się stuknie,

i już gramy, śpiewamy, i jest walczyk dla mamy,

taki walczyk na całą kuchnię.

Ref. Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc go tańczą naczynia i ścierki,

wyręczamy dziś mamę, nic jej zrobić nie damy,

wiwat walczyk na cztery fajerki!

1. Garnki błyszczą jak w sklepie albo może i lepiej,

cała kuchnia jak lustro już świeci,

mama śmieje się do nas zaskoczona, zdziwiona,

nasza mama ma zdolne dzieci.

Ref. Ten walczyk to walczyk dla mamy,

więc kwiatki w walczyku nam kwitną,

tańczy płatek przy płatku i wstążeczka przy kwiatku,

wiwat walczyk na nutę błękitną!

1. Nasza mama jest ładna, taka ładna jak żadna,

nie ma w świecie ładniejszej kobiety,

więc do taty wołamy: Podejdź, tato, do mamy

i nie czytaj już tej gazety!

Ref. Ten walczyk to walczyk dla mamy

wyrzuć, tato, gazetę do kosza,

zaproś mamę do tańca, zaproś mamę do walca...

Wiwat walczyk w domowych bamboszach!

Aktywne słuchanie piosenki. Podczas słuchania dziecko trzymają w ręku drewnianą łyżkę i rytmicznie stukają nią o dłoń.

Rozmowa na temat treści piosenki-dziecko udziela odpowiedzi na pytania np. Na czym był grany walczyk?; W jakim pomieszczeniu był grany walczyk?

„Zabawa rytmiczna”- dziecko ma trzy drewniane klocki ułożone w szeregu i drewniana łyżkę. Podczas słuchania piosenki dziecko uderza łyżką w kolejny klocek w tempie piosenki.

Nauka słów pierwszej zwrotki i refrenu. Rodzic śpiewa słowa piosenki po jednej frazie. Po wysłuchaniu każdej frazy dziecko powtarza ją na zasadzie echa. Kolejne powtórzenia piosenki następują ze zmianą dynamiki śpiewu (cicho, głośno), wysokość śpiewu (wysoko, cienko – nisko, grubo)/

Zabawa taneczna- dziecko zna już krok walca. Trzymając obiema rękami łyżkę ułożoną poziomo, tańczy walczyka.

„Zwijanie dywanu”- zabawa ruchowa. Dziecko leży na podłodze-nogi proste, ręce wzdłuż tułowia. Rodzic turla dziecko w przód i w tył-roluje dywan. Co jakiś czas następuje zamiana ról.

„Korale dla mamy”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP 4.11. Dziecko ma przed sobą figury geometryczne i tasiemkę, z których tworzy korale dla Supełkowej mamy. Najpierw dziecko układa na tasiemce układ rytmiczny zaczęty przez rodzica, np.: koło żółte, małe, trójkąt czerwony, mały, trójkąt czerwony duży, prostokąt niebieski mały, prostokąt niebieski duży, koło małe czerwone. Następnie dziecko same wymyśla układy rytmiczne. Następnie rodzic wydaje polecenie, np.: Zróbcie tak, by co drugi koralik był kwadratowy (co trzeci prostokątny, co piaty trójkątny itp.).

Na koniec dziecko wykonuje polecenia z KP 4.11.

„Rodzice w pracy”- zabawa plastyczna. Dziecko rysuje kredkami świecowymi swoich rodziców podczas pracy związanej z ich zawodem lub podczas prac domowych.

„Zgaduj zgadula”- zabawa dydaktyczna. Dziecko ma komplet liczb i znaków (z W 48-49). Rodzic wybiera kostki domina (odrzuca te, których suma kropek na obu polach przewyższa 10). Pokazuje dzieciom wybraną kostkę i objaśnia , np. trzy i dwa to pięć. Dziecko ma za zadanie ułożyć działanie za pomocą liczb i znaków.

Link do piosenki:

Walczyk dla mamy