Wtorek 16.06.2020 Temat dnia: Nad jeziorem

Wtorek 16.06.2020

Temat dnia: Nad jeziorem

Dzień proponujemy rozpocząć poranną gimnastyką:

„Mieszkańcy jeziora” – zachęcamy do obejrzenia „Wędrówek Skrzata Borówki- Jezioro”

https://youtu.be/kW0v7yvcLZA a następnie rozwiązania zagadek.

Rodzic recytuje zagadki Tomasza Jabłońskiego (ryba, żaba, ślimak) i Beaty Gawrońskiej (rak), a dzieci rysują rozwiązania.

Któż to mieszka w jeziorze: mała albo duża,
Ma ogonek, płetwy, nie chce się wynurzać. (ryba)

Cztery płaskie łapki, zielony mundurek,
Mówi „Re, re, kum, kum…”, na muchy poluje. (żaba)

Nosi dom na plecach, chociaż jest malutki,
Ma rogi na głowie, chociaż są króciutkie,
Jak się w muszli schowa, będzie miał sen błogi,
Jak chcesz go zawołać – daj sera w pierogi. (ślimak)

Ma pancerz, choć to nie rycerz.
Ma szczypce, choć to nie kowal.
Zawsze chodzi wiecie jak? Wspak! (rak)

Po narysowaniu zwierząt dziecko przeprowadza analizę głoskową ich nazw. Pod każdym obrazkiem rysuje tyle kółek, ile jest głosek w nazwie (np. r-y-b-a to 4 kółka itd.).

„Żabki w jeziorze” – zabawa oddechowa: rozkładamy kawałek niebieskiego kartonu bądź materiału, dziecko siada przed nim w odległości około 50 cm. Każda osoba uczestnicząca w zabawie ma kilka drobnych kawałków papieru. Na hasło: Żabki do wody! uczestnicy zabawy kładą kawałek papieru na podłodze i starają się wdmuchnąć go na niebieski materiał. Zabawę można zorganizować w formie zawodów: wygrywa osoba, która jako pierwsza wdmuchnie swoje papierki na materiał.

„Pak i rybki” – zabawa matematyczna. Dziecko ma talerzyk papierowy z fasolkami (lub małymi klockami, klamerkami itp.) oraz kartkę na którym kładzie odliczone fasolki (10 lub więcej). Wykonuje polecenia:

Połóż fasolki tak, by je było łatwo policzyć. Przelicz je od lewej do prawej.Przelicz je od prawej do lewej.

Następnie rodzic tworzy zadania-opowiadania, np.:

Pak siedział nad jeziorem. Nagle przypłynęły dwie rybki, potem przypłynęły jeszcze trzy. Połóżcie tyle fasolek, ile przypłynęło ryb najpierw, a potem dołóżcie tyle fasolek, ile ryb przypłynęło później. Ile było razem ryb?

Do tych ryb za chwilę przypłynęły jeszcze trzy ryby. Ile ryb razem widział Pak?

Następnie odpłynęły dwie ryby. Ile ryb teraz widział Pak?

W ten sposób rodzic tworzy opowiadanie na dodawanie, a potem na odejmowanie. Dziecko wykonuje obliczenia za pomocą fasolek (lub innych wybranych przedmiotów).

„Przejście przez rzekę” – zabawa z elementem skoku. Na ziemi, w odległości dużego kroku, rozłożone są związane skakanki lub inne przedmioty. Wyznaczony jest początek przejścia. Dziecko wchodzi do pierwszej pętli i przeskakuje do kolejnych, aż przejdzie całą trasę.

Praca z Kartami pracy, cz. 4., 22 – naklejanie nalepek w określonych miejscach, rozwijanie wiedzy przyrodniczej, poszerzanie słownika czynnego dzieci (słowo perkoz), doskonalenie umiejętności rozróżniania kierunków i posługiwania się pojęciami: obok, nad, na, w.

Zadanie dodatkowe – wyszukiwanie i kolorowanie figur, z których Pak zbudował łódkę.

„Wesoły rak” – zabawa plastyczna, origami z kółek. Praca wg instrukcji (załącznik) .

„Raki” – zabawa na czworakach. Dziecko w przysiadzie podpartym. Na hasło: Raki idą na spacer! idzie do tyłu na czworakach. Na hasło: Raki na plaży! dziecko zatrzymuje się.

Coś na h” – zabawa z wykorzystaniem Wycinanki. Dziecko wycina obrazek herbu z podpisem (Obrazki do tropienia głosek, s. 9), nakleja go na kartce, ustalają głoskę początkową h i rysuje przedmioty / zwierzęta / owoce / warzywa, których nazwy zaczynają się tą głoską.

Data dodania: 2020-06-15 22:19:03
Data edycji: 2020-06-15 22:24:04