Wtorek 09.06 2020

Temat dnia: Nad jeziorem

Proponowane działania:

„Mieszkańcy jezior”- oglądanie ilustracji w książkach i albumach dotyczących jezior. Nazywanie zwierząt, roślin, czytanie ciekawostek.

„Wędrówki skrzata Borówki-jezioro”- oglądanie filmiku edukacyjnego.

„Wesołe raki”- zabawa ruchowa. Dziecko siedzi na dywanie w siadzie prostym, idzie do tyłu unosząc jedynie lekko wyprostowaną nogę wraz z biodrem – na zmianę.

„Nad jeziorem”- rozmowa z dziećmi na temat filmiku. Jak się nazywają zwierzęta mieszkające w jeziorze oraz jego okolicy? Jak nazywają się rośliny, które możemy tam zobaczyć? Czy w naszej okolicy znajduje się jakieś jezioro? Czym różni się krajobraz nadmorski od krajobrazu jezior?

„Tropiciel nad jeziorem”- zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem KP4.25. Dziecko swobodne wypowiada się na temat treści ilustracji, nazywając osoby, czynności i stany. Następnie rodzic mówi, że będzie zadawał zagadki. Wykorzystując liczby i znaki (W 48-49), mówi: Pak łapie ryby. Złowił już 6 dużych i 3 małe. Ile ryb ma Pak? Rodzic układa działanie z liczb: 6=3=?. Dziecko liczy i kładzie we właściwym miejscu odpowiednią liczbę. Supełek widział żaglówki. Było ich 6, potem dopłynęły jeszcze 3. Ile żaglówek widział Supełek? Dziecko układa z liczb małe działanie. Następne zagadki układa i opisuje liczbami same dziecko. Na koniec wykonuje polecenie w KP4.25.

„Co robimy na wakacjach”-zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem Cz 77. Dziecko najpierw odczytuje tekst wyrazowo-obrazkowy, a następnie odpowiada na pytania rodzica , np.: W jakim miejscu będą nocować? W czym będą spać? Co robią nad jeziorem?

„Na plaży”- zabawa plastyczna z wykorzystaniem W55. Dzieci wypełniają kolorem kontury rysunku dowolną techniką – farbami, przy pomocy kredek lub wyklejając kontury kawałkami kolorowego papieru itp.

„Połów”- zabawa zręcznościowa. Rodzic przygotowuje ok. 10 sylwet ryb z tektury ( załącznik 1, sylwety ryb -do druku). Na końcu każdej umieszcza spinacz biurowy. Przygotowuje wędkę ( laskę, do której jest przywiązany sznurek zakończony magnesem). Do obręczy hula hop ( może to być także miska plastykowa) wkłada ryby. Na sygnał dziecko stara się złowić jak najwięcej ryb. Co jakiś czas następuje zmiana łowiącego, np. na rodzica lub rodzeństwo. Wygrywa ten który złapie najwięcej ryb.

Data dodania: 2020-06-09 09:24:32
Data edycji: 2020-06-09 09:27:25