WTOREK 05.05.2020. TEMAT DNIA: JAK DŁUGO BĘDZIE BIĆ ZIELONE SERCE?

- Zachęcamy do rozpoczynania dnia ćwiczeniami porannymi - „Gimnastyka w domu i w przedszkolu” https://www.youtube.com/watch?v=ufXXXnQ1hiM&fbclid=IwAR1YH6yf_edNtN4WmoxSiQEEr9waVarMsJIz6iRRm7Mlrbya8t0GGqsLS9I
- "Zielone serce" – proponujemy przeczytanie dzieciom wiersza R. Pisarskiego (załącznik 1). Po wysłuchaniu wiersza zadać dziecku pytania: O kim lub o czym był wiersz?; Jak wyglądało drzewo?; Dlaczego ludzie, przechodząc obok drzewa, byli radośni?; Co takiego zrobił urwis?; Dlaczego on to zrobił?; Jak myślisz, co stało się później z drzewem?.
- „Przyroda wokół nas” – zabawa dydaktyczna, wyjaśnienie pojęć: fauna i flora.
- Po zadaniu pytań: Co to jest przyroda?;Czy jest ona potrzebna człowiekowi? warto pokazać dziecku różne czasopisma, książki przyrodnicze lub ilustracje. Następnie wyjaśnić pojęcia: flora i fauna oraz poprzeć je przykładami. Można zapisać: flora – rośliny; fauna – zwierzęta. Zadaniem dzieci wyszukanie wśród ilustracji przedstawicieli fauny i flory. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie do tego celu zabawek dzieci, które można układać pod odpowiednim napisem.
Zagadnienie to można przybliżyć dziecku poprzez obejrzenie filmu „Co to jest las?”
https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs
oraz spacery i wycieczki po okolicy, a także pobyt na działce czy ogródku
- „Kwiaty rosną – kwiaty więdną” – zabawa ruchowa. Dziecko reaguje na polecenia: Kwiaty rosną! – dzieci stają na palcach, jak najwyżej, ręce wyciągają do słońca; Kwiaty więdną! – dzieci kulą się i przykucają.
- „Mandala ekologiczna” – praca z ZG, s. 45. Kolorowanie rysunku według własnych pomysłów dzieci, rysowanie szlaczka po śladzie bez odrywania ręki.
- Zachęcamy również do wysłuchania piosenki „Leśne duszki” oraz nauki jej refrenu. Śpiewając można wystukać rytm piosenki np. na łyżkach.
https://www.youtube.com/watch?v=wUfDQQFMhII.
Podczas słuchania piosenki można również przeprowadzić zabawę „Gra w zielone” –dziecko porusza sie w rytm piosenki, podczas przerwy podajemy nazwę ustalonego z dziećmi koloru, np. zielony, wówczas dziecko musi odszukać podany kolor w otoczeniu i go dotknąć. Gdy osoba dorosła poda inny kolor niż umówiony, dziecko staje w bezruchu.
- „Dlaczego człowiek powinien żyć w zgodzie z przyrodą?” – metoda burzy mózgów, poszukiwanie odpowiedzi na pytanie.
- "Szanuj zieleń!” – wykonanie plakatu, malowanie farbami plakatowymi.
- „Zwierzęta dookoła” – zabawa dydaktyczna, dodawanie na zbiorach zastępczych. Do zabawy można przygotować sylwety zwierząt wycięte z czasopism, narysowane przez dzieci, dostępne w załączniku (załącznik 2) lub wykorzystać zabawki. Dziecko manipuluje nimi, dokładając, odkładając i rozwiązując zadania np.:
Na okładce „Atlasu zwierząt” są 2 lwy, 2 hipopotamy i 3 krokodyle. Ile zwierząt jest na okładce?
- W parku mieszkają 3 wiewiórki, 2 jeże i 4 myszy polne. Ile zwierząt mieszka w parku?
- Na łące obok przedszkola mieszkają 2 biedronki, 4 motyle i 2 chrząszcze. Ile owadów mieszka na łące?
Data dodania: 2020-05-05 07:31:15
Data edycji: 2020-05-05 07:45:51
Ilość wyświetleń: 442