Styczeń z językiem angielskim

W Nowy Rok wkroczyliśmy z energią odbudowaną w trakcie przerwy świątecznej.

Styczeń rozpoczął się mroźnie i biało. Niestety, nie wszystkim było dane korzystać z jego uroków – poddaliśmy się wirusom, które „zdziesiątkowały” wszystkie oddziały w przedszkolu. Można powiedzieć, że dzieci „wymieniały się” z tygodnia na tydzień i chyba tylko dzięki temu udało nam się zrealizować styczniowe zabawy z językiem angielskim.

Był to długi i bogaty w słownictwo miesiąc. Maluchy poznały między innymi nazwy zabawek, członków rodziny, pomieszczeń domowych, zimowych ubrań oraz kolejne kolory. Wyzwaniem okazały się dla nich kształty, ale trening czyni mistrza i na pewno się nie poddamy! O wiele lepiej poszło im przyswojenie nowej cyfry – 5. Dzieci były naprawdę dumne, że do liczenia wykorzystujemy już aż pięć paluszków. Piosenka „Counting 1 to 5 song” Dream English Kids pomogła w utrwaleniu dotychczas poznanych cyfr.

Starsze grupy zmierzyły się ze strukturą gramatyczną I can/I can't – uczyły się nazywać, co potrafią, a czego nie potrafią robić. Dla 4-latków była to nowość, natomiast 5-cio i 6-cio-latki przypominały sobie, w jakich sytuacjach mogą używać „can/can't”. Ten temat to wspaniała możliwość utrwalenia znanych oraz całkiem nowych „action verbs”, czyli czasowników ruchu. I tym właśnie się zajmowaliśmy.

Oprócz tego, podobnie jak maluchy, starsze dzieci ćwiczyły liczenie i poznały kolejną liczbę. Nie obyło się bez ulubionej zabawy 5-cio i 6-cio-latków polegającej na odliczaniu na stojąco w kole. Każdy, komu przypada w udziale nowo poznana liczba, musi usiąść. Dzieci są zawsze bardzo podekscytowane, komu uda się przetrwać całe odliczanie.

Jeśli chodzi o zakres słownictwa, przypominaliśmy sobie (oraz poznawaliśmy nowe) słówka z zakresu kolorów, przeciwieństw, pomieszczeń domowych, członków rodziny oraz emocji. Utrwalaliśmy także nazwy kształtów, ponieważ zawsze stanowią dla dzieci wyzwanie i należy je odświeżać w piosenkach i zabawach.

Przed nami powtórka i utrwalenie zdobytej wiedzy. Zwieńczenie miesiąca stanowić będzie kolorowanka przedstawiająca członków rodziny. Dzieci, jak zwykle, wybierając kolorowankę, będą nazywały, kto jest na niej przedstawiony. Zachęcam do obejrzenia rezultatów pod koniec miesiąca, gdy prace zawisną na gazetce, ponieważ zawsze są wyjątkowe i piękne.

Przed nami luty i mnóstwo nowych słówek oraz dobrej zabawy.

Do zobaczenia!

Klaudia Wyrwa