Zabawa dydaktyczna „Kto to jest?” Rodzic nazywa zawody związane z powstawaniem książek (pisarz, autor, ilustrator, grafik, redaktor, drukarz itp.). Dzieci określają, czym taka osoba się zajmuje, jakie czynności wykonuje podczas swojej pracy.
Praca z książką: Karty pracy nr 4 str. 4 Rozmowa z dziećmi na temat historyjki obrazkowej. Dzieci wycinają z kart pracy nr 4 str. 3 ilustracje i wyrazy.
Poniżej znajdują się wyrazy do czytania globalnego
autor
ilustrator wydawnictwo
księgarnia
czytelnik
drukarnia
Dzieci odczytują wyrazy i starają się opowiedzieć, co dany wyraz oznacza, do czego się odnosi. Dopasowują napisy do obrazków z karty pracy. Następnie dzieci ustalają kolejność zdarzeń w procesie powstawania książki –porządkują ilustracje, układając jedna obok drugiej. Układają zdania do każdej ilustracji i nadają jej tytuł. Na koniec dzieci układają ilustracje we właściwej kolejności i naklejają na niej odpowiednie wyrazy.
Zabawa ruchowa „Litery” Dzieci spacerują w rytm ulubionej piosenki. Gdy muzyka milknie, dzieci starają się ułożyć ze swoich ciał kształt litery podanej przez rodzica.
Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem kart pracy Piszę i liczę str. 65 Rodzic zaczyna opowiadanie od tego, iż Supełek (główny bohater serii Tropiciele), wybrał się z mamą do księgarni. Dzieci próbują wyjaśnić, CO TO JEST KSIĘGARNIA? Supełek razem z mamą kupował książki do swojej biblioteki. Kupił różne rodzaje książek. Rodzic układa po 2-3 książki z bajkami, albumy, kolorowanki itd. Obok każdego zestawu umieszcza symbole monet z WYPRAWKI KARTA 42. Zadaniem dzieci jest policzenie, ile zapłacił Supełek za każdy z zestawów. Dzieci mają do dyspozycji liczmany lub mogą liczyć na palcach. Na koniec wykonują zadanie pierwsze z PISZĘ I LICZĘ str.65
Zabawa plastyczna „Jestem ilustratorem” Dzieci rysują kredkami ilustrację do wybranej sceny ze swojej ulubionej bajki.