Przykładowe zajęcia 06.05.2020

Temat dnia: Warszawska Syrenka
Proponowane zajęcia:

• Ćwiczenia poranne – https://www.youtube.com/watch?v=2BQCcIjudZ8
  • Zabawy przy piosence Syrenka.
    - Ćwiczenie koordynacji słuchowo-ruchowej Rozgrzewka.

- Zgodnie z rytmem wystukiwanym na bębenku dziecko: maszeruje, biega na palcach, zatrzymuje się i  - - wykonuje obroty wokół siebie, podskoki obunóż, ponownie biega na palcach, zmienia kierunek (w tył zwrot), wykonują przysiad, krok w tył, maszerują w rytmie poloneza.
  • Nauka kolejnej zwrotki piosenki Syrenka .
  • Słuchanie hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.
  • Wyjaśnianie, w jakich okolicznościach można go usłyszeć.
  • Omówienie zasad zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu; ponowne wysłuchanie hymnu w postawie na baczność i w ciszy.
  • Wyjaśnienie pojęcia Warszawa – stolica Polski.
    Ilustracje przedstawiające najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy.

Zwrócenie uwagi na najważniejsze urzędy państwowe znajdujące się w stolicy i ich rolę dla całego kraju. Pokazanie ich na zdjęciach, np.: budynek Sejmu, Pałac Prezydencki, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej
  •  Wykonanie warszawskiej Syrenki.
    Dla  dziecka kartka z bloku, kartki papieru kolorowego z narysowanymi konturami
    poszczególnych elementów Syrenki, nożyczki, klej, rozsypanka literowa.
    Wycinanie po liniach konturowych, narysowanych przez rodzica na papierze kolorowym, poszczególnych elementów Syrenki i naklejanie ich na kartkach.
  • Wykonanie małej mapy Polski.
    - Poznawanie położenia geograficznego Polski na podstawie mapy.
    Wskazywanie granic, zwracanie uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra), największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk), odczytywanie na mapie niektórych nazw: TatryBałtyk,
  • Odczytywanie nazw państw sąsiadujących z Polską z pomocą dorosłego.
    - Oglądanie mapy Polski. Pomoc w odczytaniu wyrazów.
  • Pokaz gotowej mapy; zapoznanie ze sposobem jej wykonania.
    Dla dziecka kartonowy kontur mapy Polski, plastelina.
  • Naklejanie cienkiego wałeczka plasteliny po narysowanym śladzie drogi Wisły na kartonowych konturach mapy przygotowanych przez rodzica
  • Wypełnianie plasteliną wnętrz konturów mapy (gór, nizin, wyżyn) zgodnie z kolorystyką na wzorze.
  • Zaznaczenie Warszawy i swojego miasta.
  • Zabawa dydaktyczna Tworzymy kolekcje.
    Dużo obrazków różnego rodzaju towarów, cztery kartki.

Rodzic rozkłada na dywanie dużo obrazków różnego rodzaju towarów. Układa przed dzieckiem cztery kartki z papieru, mówiąc, jakie sklepy one przedstawiają. Na hasło rodzica - sklep, dziecko rozchodzi się, wyszukując spośród obrazków te, które będą towarami pasującymi do poszczególnych sklepów i wkłada obrazki obok odpowiedniej kartki, np.: sklep meblowy – obrazki mebli: szafa, regał, półka, kanapa, stół, krzesło…; sklep z zabawkami – obrazki zabawek: lalka, miś, kaczka, słoń, klocki, samochód…; sklep odzieżowy – obrazki różnych części ubrań.
    - Podawanie nazw nadrzędnych do towarów w poszczególnych sklepach.
    Wymienianie nazw artykułów znajdujących się w obręczach: szafa, kanapa, stół… to meble; spódnica, bluzka, sweter… to ubrania.

Data dodania: 2020-05-05 21:33:01
Data edycji: 2020-05-05 21:36:23