Przykładowe zajęcia 02.06.2020

Drodzy Rodzice!

Temat dnia: Mój wymarzony zawód

Propozycje zajęć i zabaw:

1.Dostrzeganie różnic i podobieństw wokół nas – Co by było, gdyby nie było…?

Dziecko wypowiada się na temat Co by było, gdyby nie było…?Obrazki przedstawiające różne zawody (np. piekarz, fryzjer, krawcowa, sprzedawca itp.)

Rodzic rozpoczyna zdanie: Co by było, gdyby nie było…? I pokazuje obrazek lub mówi nazwę zawodu. Dziecko ma udzielić odpowiedzi na pytanie.

Wnioskiem końcowym powinno być podsumowanie, że przedstawiciel każdego zawodu jest tak samo ważny.

• Zabawa logiczna Segregujemy obrazki.

Obrazki z przedstawicielami zawodów (np. lekarz, piekarz, aptekarz, kierowca, malarz, rzeźbiarz, fryzjer, nauczycielka, woźna, sprzątaczka, ekspedientka, piłkarz, piosenkarz).

Rodzic prosi, aby dziecko wybrało obrazki z przedstawicielami zawodów według podanego przez niego kryterium (np. zawody związane z ochroną zdrowia, zawody związane ze sztuką…).

• Tworzenie wyrazów na podstawie sylab.

Rodzic rozkłada obrazki na dywanie, a następnie podaje wybraną przez siebie sylabę. Dziecko powtarza sylabę i dodaje dalszy ciąg, tworząc nazwę zawodu. Np. le- (lekarz), kraw (krawcowa), ap (aptekarz).

2.Co robi malarz? – zapoznanie z akcesoriami malarskimi.

• Oglądanie filmu edukacyjnego dotyczącej pracy malarza – Budzik malarza
  • vod.tvp.pl/video/budzik,malarz,996697

Rodzic zadaje pytania:

- Co to jest obraz?

- Co to jest sztaluga? Do czego służą malarzom?

- Czego potrzebuje malarz, aby namalować obraz?

• Jak wygląda praca artysty malarza?

• Wykonanie pracy plastycznej – malowanie na temat: Zawód, który chciałbym wykonywać w przyszłości.

• Zabawa ruchowa Moje ciało rysuje.

Dziecko chodzi swobodnie po pokoju. Na umówiony znak (np. klaśnięcie) wymieniona przez rodzica część ciała zmienia się w pędzel i rysuje według instrukcji rodzica (np. głowa rysuje koło, ramiona rysują kwadraty).

Data dodania: 2020-06-01 22:07:18
Data edycji: 2020-06-02 06:17:40