Dzień zaczynamy wybranymi ćwiczeniami: https://www.youtube.com/watch?v=n7OIPFcyZRU lub https://www.youtube.com/watch?v=oUFKW4OjhiM .
Przepis: pokrojone drobno lub poszatkowane liście czerwonej kapusty należy zalać wodą i gotować na małym ogniu 5–10 min. Płyn, gdy ostygnie, zlewamy do butelki i trzymamy w lodówce. Może służyć do doświadczeń przez długi czas. Stosuje się go jako wskaźnik do badania reakcji chemicznych. Dziecko pomaga podczas krojenia lub obserwuje szatkowanie, przekłada kapustę do garnka, zalewa wodą, osoba dorosła zagotowuje.. Wystudzony płyn zlewa do butelki za pomocą miarki do płynów i lejka. Potrzebne będą: główka czerwonej kapusty, szatkownica lub noże, woda, garnek.
Do zabawy potrzebne będą: karton lub duży arkusz papieru w kształcie kwadratu o boku ok. 1 m, kredki, kartki.
Jedna osoba trzyma wagę, dziecko wrzuca do jednego pojemnika po 2 kasztany (lub inne niewielkie przedmioty, zabawki). Liczymy, ile przedmiotów jest wkładanych i obserwujemy zachowanie wagi. Gdy wieszak zdecydowanie się przechyli, dziecko zaczyna wkładać przedmioty do drugiego pojemnika do momentu, aż wieszak się wyprostuje. Następnie dziecko waży różne zabawki i porównuje, co jest cięższe.
Możemy zadać pytania: Jak teraz obchodzi się ten zwyczaj? Co podoba się tobie w śmigusie-dyngusie? Co nie podoba się tobie w tej tradycji? Jak można w kulturalny sposób spędzać ten dzień? Podkreślamy, że ten zwyczaj to symbol, więc polewanie też powinno być symboliczne.
64-700 Czarnków
ul. Wroniecka 13