Tygodniowy zestaw ćwiczeń porannych - załącznik nr 1.
Zabawa - ćwiczenia separacji ruchów. Separacja ruchów polega na wprowadzeniu wybranej części ciała w ruch, w sposób niezależny od ruchów innych części ciała.
Niezależnośćruchów rąk tułowia: - prawa ręka poziomo w bok, lewa - pionowo w górę, - prawa ręka poziomo w przód, lewa – pionowo w górę, - prawa ręka poziomo w przód, lewa – pod kątem w górę, - prawa ręka pod kątem w górę, lewa – pod kątem w dół.
Rozdzielanie ruchów dłoni i palców: - zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej, - uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni.
Rozdzielanie ruchów palców: - zaciśnięcie pięści wokół kciuka, - unoszenie po jednym palcu dłoni opartej o stół.
Rozwijanie głosu na sylabach: tiu, tiu, tiu, bzz, bzz, bzz, cyku - cyk. Dziecko śpiewa piosenkę na podanych sylabach.
Zabawa Kolorowe kwiaty – wyrabiająca reakcję na ustalone sygnały. Będziemy potrzebować: kolorowy kwiat (wycięty z papieru), nagranie piosenki Wołanie wiosny. W rytmie nagrania piosenki dzieci maszerują po pomieszczeniu. Kiedy następuje przerwa w muzyce dzieci zajmują miejsca zgodnie z poleceniem Rodzica.: z przodu kwiatka, z tyłu kwiatka, z lewej strony, z prawej strony.
Karta pracy, cz. 3, s. 65 ( starsze). Wskazywanie na rysunkach: słowika, wróbla, jaskółki, bociana. Kolorowanie rysunków ptaków, które powracają do Polski wiosną. Nazywanie ptaków przedstawionych na zdjęciach. Rysowanie po śladach ramek zdjęć. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-bbplus-kp-3/mobile/index.html#p=67
Wskazywanie wilgi wśród zdjęć kilku ptaków powracających do nas wiosną. Zdjęcia: bociana, skowronka, jaskółki, wilgi, kukułki - załącznik nr 2.
Przypomnienie cech ptasich na podstawie wilgi. Zdjęcie wilgi - załącznik nr 3. Dzieci oglądają zdjęcie, wskazują części ciała wilgi i je nazywają (skrzydła, dziób, kończyny zakończone szponami, pióra…). Podkreślają, że wilga jest ptakiem, bo ma wszystkie cechy ptasie. Przypominają (historyjka), że młode wykluwają się z jaj zniesionych w gnieździe.
Zabawa relaksacyjna – Ptasie gniazdo. Rodzic wraz z dzieckiem buduje gniazdo z poduszek. Dzieci wyobrażają sobie, że są pisklętami. Rodzic przy nagraniu spokojnej melodii opowiada, co się zdarzyło. https://www.youtube.com/watch?v=UEWkptDfE48
– Nasze przytulne, ciepłe gniazdo jest bardzo wysoko na drzewie i wiatr kołysze nim delikatnie. W gnieździe mieszkają mama bocianowa i małe bocianie pisklęta. Wiatr dmie coraz mocniej. Nagle gniazdo się przewraca, a małe pisklęta, muszą rozłożyć skrzydełka i machać nimi, aby nie spaść na ziemię. Rozłóżcie szeroko ramiona i latajcie po pokoju, mówiąc: kle, kle, kle… dopóki nie naprawię gniazda i z powrotem was do niego nie przyprowadzę. – Teraz znów siedzimy w naszym ciepłym gniazdku i łagodnie się kołyszemy. Ojej, nadchodzi burza! Nagle nasze gniazdo znów się przewraca. Rozłóżcie skrzydełka i latajcie po pokoju, powtarzając przy tym: kle, kle, kle… Mocno poruszajcie swoimi skrzydełkami, aby stały się silne. Chcę naprawić gniazdo i zanieść do niego wszystkie pisklęta. Teraz znowu możemy wszyscy razem siedzieć w ciepłym domku. Widzę, że moje małe bocianki umieją już latać… Rozwińcie swoje skrzydełka, pofruńcie i przylećcie teraz do gniazda same.
Ciekawostka Ptaki i ich przysmaki. Zdecydowana większość ptaków żywi się zwierzętami. Przysmakiem ptaków są zwłaszcza owady i mięczaki. Niektóre gatunki ptaków szczególnie lubią spożywać gąsienice i dżdżownice. Pisklęta sikory bogatki potrafią zjeść codziennie 770 gramów owadów.
Wesoła wilga - praca plastyczna ( starsze). Będziemy potrzebować: wyprawka, karta 18, klej, nożyczki, kredki. Dziecko wycina z karty rysunek wilgi. Koloruje rysunek według wzoru (fotografia). Nacina obrazek w zaznaczonych miejscach i składa go według instrukcji. Sklejanie głowy. Porządkowanie miejsca pracy. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/oia-bbplus-wyp/mobile/index.html#p=113
Pierwszy motyl - praca plastyczna ( młodsze). Będziemy potrzebować: wyprawka, karta nr 22, klej, nożyczki, taśma klejąca, sztywny sznurek, rolka tekturowa oraz dwie serwetki. Dzieci wycinają z karty niebieski prostokąt i oklejają nim tekturową rolkę, serwetki zwijają w środku, aby miały kształt kokardki i sklejają taśmą klejącą, naklejają głowę motyla zgodnie z instrukcją, po jednej stronie rolki, przyklejają do główki motyla dwa niewielkie kawałki sznurka, które będą jego czułkami. Z drugiej strony rolki przyklejają serwetkę. Porządkowanie miejsca pracy. https://flipbooki.mac.pl/przedszkole/npoia-aplus-wyp/mobile/index.html#p=58
DLA CHĘTNYCH Kodowanie - zabawy z symetrią. Tym razem pobawcie się na wirtualnej macie. Kliknij w link, zobaczysz połowę obrazka (możesz do monitora dołożyć lusterko - zobaczysz wtedy cały obrazek). Postaraj się teraz ułożyć cały obrazek umieszczając symetrycznie odpowiedni kolor na polu po prawej stronie (po lewej stronie rozwiń zakładkę tło, wybierz kolor i baw się dobrze). Nie musisz nigdzie się logować i nic instalować tylko kliknij podany link. Miłej zabawy. LUB spróbuj ułożyć obrazek odwzorowując go. Jestem ciekawa jak Wam się udało. Może macie inny pomysł na obrazek - chętnie zobaczę. Powodzenia.