Poznajemy internet. Realizacja projektu edukacyjnego Necio.pl

Drogi Rodzicu, drogi Opiekunie!

Przedszkole, do którego uczęszcza Twoje dziecko, uczestniczyło w projekcie Necio.pl, czyli projekcie edukacyjnym skierowanym do dzieci w wieku 4–6 lat, poświęconym bezpiecznemu korzystaniu z internetu. Jednak, aby Twoje dziecko dowiedziało się, czym jest internet, i nauczyło się bezpiecznie z niego korzystać, niezbędne jest także Twoje zaangażowanie.

Dzięki urządzeniom mobilnym internet stał się integralną częścią życia nie tylko osób dorosłych, lecz także młodzieży i dzieci. Nowe technologie mają wiele pozytywnych zastosowań, jednak używane zbyt często mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ich użytkowników. Tyczy się to szczególnie najmłodszych dzieci, które coraz częściej mają kontakt z urządzeniami ekranowymi. Badania pokazują, że maluchy w wieku 3−6 lat korzystają z sieci średnio 50 minut dziennie (fdds 2015). To, czy dzieci w tej grupie wiekowej powinny korzystać z urządzeń ekranowych i internetu, nadal pozostaje tematem do dyskusji. Pewnym jest, że decyzja należy do rodziców i opiekunów, którzy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu dzieciom bezpiecznego dostępu do internetu oraz przeciwdziałaniu potencjalnym zagrożeniom.

Decydując się na umożliwianie małemu członkowi rodziny korzystania z urządzeń ekranowych i internetu, należy pamiętać przede wszystkim o konieczności sprawdzania treści, tak by były one bezpieczne oraz przyjazne dzieciom, a także o wyznaczaniu określonego czasu korzystania z tych urządzeń, najlepiej nie bezpośrednio przed snem. Ważne jest, aby rodzic/opiekun był obecny podczas pierwszych kontaktów dziecka z urządzeniami. To dobry moment, by poprzez wspólną zabawę pokazać dzieciom pozytywne zastosowania internetu oraz ostrzec je przed czyhającymi w sieci zagrożeniami.

Z tego powodu przygotowaliśmy zadania domowe, które Twoje dziecko może wykonać po zajęciach w przedszkolu. Zadania będą powtórzeniem tematów poruszonych w przedszkolu i szansą na ich utrwalenie oraz omówienie z Tobą. Zachęcamy do wspólnego omawiania zaproponowanych tematów, wśród których znajdują się:

• zajęcia wprowadzające, czyli bajka o głównym bohaterze scenariusza – robociku Neciu, •zajęcia „Co to jest internet i do czego służy?”,
  • zajęcia „Zagrożenia w sieci”,
  • zajęcia „Mów, jeśli coś jest nie tak – zgłaszanie niepokojących kwestii dorosłym zaufanym osobom”,
  • zajęcia „Za dużo internetu – i co dalej? Za długie używanie i jego konsekwencje”.

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania przez dzieci z internetu znajduje

się na naszej stronie www.rodzice.fdds.pl i na stronie www.necio.p

Data dodania: 2021-04-09 14:20:28
Data edycji: 2021-04-09 14:23:40