Piątek – 22.05.2020r.

Temat dnia: Dzień rodziny

Przebieg dnia:

• Obejrzyjcie prezentację „Moja rodzina”
    Prezentacja

• Zabawy logopedyczne:
    • Lusterka – zabawa dydaktyczna.
      Rodzic pokazuje różne śmieszne miny i pozy, a dziecko  go naśladuje. Rolę prowadzącego mogą przejąć dzieci.
    • Na łące:
      • Wąchamy kwiaty – ćwiczenia oddechowe.
        Dziecko  nabierają powietrze nosem do brzucha, a następnie wypuszcza je buzią.
      • Żaba łapie muchę – ćwiczenia warg i języka.
        Dziecko  naśladuje  ciche bzyczenie muchy. Na umówiony gest rodzica dziecko  wysuwa szeroki język – jak najdalej do przodu – robi „łyżeczkę” i chowa  język.
      • Rechot żaby – ćwiczenia mięśni policzków.
        Dziecko nadyma  policzki i zatrzymuje  w nich powietrze. Następnie naciska policzki palcami wskazującymi i wolno wypuszcza powietrze.
      • Złapana mucha – ćwiczenia języka.
        Dziecko  przy zaciśniętych ustach wypycha  końcem języka policzki od środka (w różnych kierunkach).
    • Szumią drzewa– dziecko  nabiera  powietrze nosem do brzucha, a następnie wypuszcza  je buzią, udając szum drzewa.
    • Głosy zwierząt– ćwiczenia ortofoniczne.
      Dziecko naśladuje  odgłosy zwierząt, jednocześnie wypowiadając głoski i zdanie – dzięcioł: puk, puk; sowa: uchu; wilk: auuu.
    • Misie jedzą miód– ćwiczenia języka.
      Dziecko  z języka robi dużą łyżeczkę i naśladuje  lizanie miodu, oblizuje  wargi oraz kląska.
    • Baranek:
      • Suszenie wełny – ćwiczenia oddechowe.
        Dziecko  nabiera  powietrze nosem do brzucha, a następnie wypuszcza  je buzią, dmuchając na małe kawałki waty – starają się je przesunąć.
      • Mały baranek – ćwiczenia ortofoniczne.
        Dziecko naśladuje  odgłosy wydawane przez barana lub owcę.
      • Przysmaki baranów – ćwiczenia języka i mięśni policzków.
        Dziecko  udaje  gryzienie trawy, a następnie przeżuwanie jej z zamkniętymi ustami.
  • Posłuchaj piosenki – „Jesteś mamo skarbem mym”
    Piosenka o mamie

• Zawody, konkursy, zabawy
    • Winda
      Dziecko staje przed tatą, odwrócone do niego plecami z rękami ugiętymi w fok- ciach, przyciśniętymi do tułowia, łopatki ściągnięte. Tata w lekkim przysiadzie trzyma dziecko za łokcie od dołu i podnosi do góry, a następnie opuszcza. Wygrywa para, która w ciągu pół minuty zrobi więcej podnoszeń. „Portret" Przygotowane są pędzle i rozwodnione farby w miseczkach. Mamy, trzymając z tyłu ręce i pędzel w zębach, malują na kartonie portret swojego dziecka.
    • Wyścig rydwanów
      Dziecko siedzi na kocyku. Koniec kocyka trzyma jego tata. Na sygnał wszyscy tatusiowie zaczynają ciągnąć kocyki do wyznaczonej mety.
    • Walczyk z woreczkiem
      Mama i tata tańczą walczyka, obydwoje mają na głowie woreczek. Wygrywa ta para, która podczas tańca nie zgubi woreczka.
    • Wyścig z balonem
      W pokoju są wyznaczone dwie linie naprzeciwko siebie w odległości 3-4 metrów. Na jednej linii stoją rodzice, na drugiej, dokładnie naprzeciwko - dzieci. Jedno 2 rodziców trzyma nadmuchany balon. Na sygnał włada sobie balon między kolana i skokami na obu nogach stara się jak najszybciej dotrze do dziecka, Tam przekazuje mu balon. Teraz dziecko dokładnie w ten sam sposób stara się dotrzeć jak najszybciej do drugiego z rodziców. Przekazuje mu balon i ostatni z rodziców w taki sam sposób pokonuje trasę sztafety, Wygrywa rodzina, która najszybciej i najdokładniej wykonała zabawę.

• Skrzynia domowych skarbów – zabawa sensoryczna
    Rodzic przygotowuje pudełko po butach. Wkłada do pudełka sensorycznego różne domowe przedmioty: gąbkę do zmywania, trzepaczkę, kubek, szczotkę, końcówkę od odkurzacza. Dziecko wkłada ręce do pudełka, przez chwilę dotyka jeden z przedmiotów i mówi, co to może być.

• Posłuchaj piosenkę o tacie
    Piosenka o tacie