Październik z językiem angielskim

Październik już prawie za nami, warto więc podsumować, z jakimi obszarami tematycznymi pracowaliśmy w poszczególnych grupach wiekowych.

Maluchy rozpoczęły miesiąc od poznania piosenki, którą podczas każdych zajęć śpiewamy na powitanie w kole. Piosenka nazywa się „Make a circle” (Super Simple Songs) - przez starsze grupy jest już dobrze znana i lubiana, jednak dla przedstawicieli najmłodszych grup stanowiła nowość. Trzeba przyznać, że radzą sobie z nią bardzo dobrze, a niektórzy próbują nawet śpiewać proste frazy. Z każdym spotkaniem coraz lepiej wychodzą nam powitania z piosenką, a zrobienie tytułowego kółeczka nie stanowi już dla większości dzieci problemu.

Maluchy zdecydowanie zainteresowały tematy dotyczące części ciała, a to zapewne za sprawą „doctor game”, podczas której jedno dziecko wcielało się w rolę pacjenta, a drugie – lekarza, który, jak na profesjonalistę przystało, miał swój stetoskop. W ten sposób utrwalaliśmy poznane części twarzy oraz ciała.

Naukę z wykorzystaniem flashcards, czyli kart obrazkowych, rozpoczęliśmy od owoców, pogody oraz słownictwa dotyczącego jesieni – i właśnie jesienne karty sprawiły dzieciom najwięcej trudności. Praktyka jednak czyni mistrza i nie zamierzamy się poddawać.

Sporo radości do oddziałów 2,5 – 3-latków wniósł dzień urodzin naszej grupowej maskotki Sarah, której śpiewaliśmy ''Happy Birthday” i składaliśmy życzenia, a na końcu każdy miał możliwość puszczania baniek mydlanych. Na zdjęciach z tej „uroczystości” możemy zobaczyć grupę dzielnych i bardzo zaangażowanych w każde zajęcia Smerfów.

W grupach od czterech do sześciu lat utrwalaliśmy słownictwo, które poznaliśmy już rok temu, stąd - podobnie jak u maluchów – rozmawialiśmy o pogodzie oraz jesieni. Świętowaliśmy także urodziny Sarah i z tej okazji dzieci miały możliwość zdobywania punktów za poprawne nazwanie karty obrazkowej – nagrodą było między innymi puszczanie baniek i budowanie wieży z kubeczków. Trzeba przyznać, że Plastusiom udało się stworzyć wieżę, która chyba po praz pierwszy się nie przewróciła! Ich dzieło możemy podziwiać na zdjęciu.

Dzieci uczyły się także nazywać zwierzątka żyjące na wsi, poznały kilka nowych kolorów oraz utrwalały już wcześniej poznane, przypomniały sobie nazwy podstawowych kształtów, a także poznały kolejną liczbę. Zabawy związane z liczbami i liczenie to coś, co bardzo lubią i wychodzi im doskonale, zwłaszcza w starszych grupach.

Przed nami ostatnie październikowe dni, podczas których będziemy utrwalać słownictwo, śpiewać poznane w tym miesiącu piosenki oraz wykonamy pracę plastyczną związaną z kształtami. Przed nami mnóstwo nowych słówek i dobrej zabawy.

Do zobaczenia w listopadzie!

Klaudia Wyrwa

nauczyciel języka angielskiego