List do rodziców!

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu zachęcamy do poświęcenia uwagi ekologii i działaniom proekologicznym.

Proponujemy dyskusje z dziećmi o tym, jak dbać o środowisko, dlaczego segregowanie śmieci jest takie ważne. Zastanowimy się, jak można wykorzystywać zużyte przedmioty, np. stare gazety, opakowania. Dowiemy się, skąd się bierze prąd i co robić, by go oszczędzać.

Poznamy także obieg wody w przyrodzie oraz sposoby na jej oczyszczanie.

W otoczeniu i na ilustracjach poszukamy przedmiotów, których nazwy rozpoczynają się głoską w. Będziemy kreślić po śladzie i rysować w tunelu szlaczki i kształty literopodobne.

Ze starych gazet wykonamy pracę plastyczną techniką kolażu. Spróbujemy przygotować plakat o tym, jak szanować zieleń, z materiałów wtórnych zrobimy Ekoludka.

Sugerujemy również ćwiczenia w segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników oraz szeregowanie puszek od najmniejszej do największej.

Użyjemy pojęć fauna i flora, a także sklasyfikujemy zwierzęta i rośliny według wybranej cechy.

Samodzielnie przygotujemy grę planszową, w którą zagramy, przeliczając do 10.

Podczas zabaw wykonamy liczne ćwiczenia usprawniające koordynację ruchową, a także kształtujące prawidłową postawę ciała.

Dobre pomysły dla rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

• Rozmowy o tym, jak dbać o najbliższe otoczenie.
  • Zabawy z gazetami: wymyślanie co mozna zrobić ze starych gazet (np. wachlarze, czapki) oraz przy muzyce np: https://www.youtube.com/watch?v=HcjbUSGIh3o
  • Wizyta w lesie, na łące, w parku – przyglądanie się, czy tereny zielone są zaśmiecone (i ewentualnie zbieranie śmieci z zachowaniem zasad higieny).
  • Wspólne segregowanie domowych odpadów.
  • Wspólne działania w domu, prowadzące do oszczędzania prądu i wody.
  • Zabawy w tworzenie zbiorów 7- i 8-elementowych według podanej cechy.
  • Zabawy w układanie rytmów.
  • Zabawy w dorysowywanie brakujących elementów, np. dorysowywanie drugiego elementu do pary.
  • Zabawy w wysłuchiwanie głosek – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie
Data dodania: 2020-05-03 21:19:02
Data edycji: 2020-05-03 21:35:10