KAMPANIA 19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 „Bajkowy Świat” w Czarnkowie 15 listopada  wzięły udział w kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży, która rozgrywa się we wszystkich krajach świata przez pierwsze 19 dni listopada.Kampanię na całym świecie koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet – Women’s World Summit Foundation, natomiast w Polsce kampanię koordynuje Fundacja po Drugie.

Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Dlaczego właśnie kolor pomarańczowy? Przedszkolaki od razu wpadły na pomysł, że kolor pomarańczowy

w sygnalizacji świetlnej ostrzega, więc połączyły także znaczenie koloru z symbolem kampanii, ponieważ właśnie ten kolor ma ostrzegać, zwracać uwagę, widzieć i reagować.

W tym dniu w każdej grupie odbyły się rozmowy na temat tego czym jest przemoc, jakie są rodzaje przemocy i jak można pomóc osobie, która jest krzywdzona, rozmawialiśmy też

o tym jak poradzić sobie ze złością, które zachowania są pozytywne, a które negatywne, odbył się także przemarsz ulicami Czarnkowa oczywiście z pomarańczowymi akcentami, przy okazji dzieci poznały i bardzo szybko zapamiętały znak „POMOŻ MI”, który jest zrozumiały na całym świecie, a jegowykonanie  jest bardzo proste: Pokaż otwartą dłoń. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

Mimo, iż temat mógłby się wydawać trudny, dzieci bardzo szybko zaangażowały się w rozmowy o szacunku, bezpieczeństwie i wolności. Był to czas, aby porozmawiać

o wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Podsumowując zajęcia przedszkolaki słusznie zauważyły, że przemocy nie można używać tylko przez 19 dni, ale przez cały rok.

Perska Natalia

Data dodania: 2022-11-15 14:56:01