Jak nauczyć dziecko wycinania krok po kroku

Proponuję  na początku obejrzeć filmik, który pozwoli Państwu zrozumieć jak ważna  a zarazem trudna do opanowania przez dziecko jest umiejętność  posługiwania sie nozyczkami.

Prawie każde dziecko z chęcią sięga po nożyczki, jednak nie zawsze udaje się wyciąć obrazek już przy pierwszej próbie.

Oto kilka pomysłów na zabawę z nożyczkami. Dzięki takim ćwiczeniom w formie zabawy maluch szybko nabierze wprawy, a wycinanie nie będzie już trudnością.

1. Łączenie kropek i wycinanie po śladzie prostych pasków. Załącznik 1

To jedno z łatwiejszych zadań. Na szablonie z kropkami maluch rysuje linie łącząc ze sobą kropki. Nie jest to konieczne, ale dzięki temu mamy przy okazji ćwiczenie grafomotoryczne. Następnie za pomocą nożyczek dziecko przecina kartkę na kolejne paski.

1. Stylizowanie fryzury stworkowi z rolki

Wystarczy jedna rolka od papieru z narysowaną buźką i ponacinanymi u góry paskami, a dziecko bawi się obcinając kolejne kawałki rolki, stylizując swojego stworka. Można do tej zabawy użyć kredek lub farby aby praca była ciekawsza.

1. Wycinanie fryzury stworkowi z butelki

Analogicznie do poprzedniej zabawy, tylko tu “butelkowe włosy” są dłuższe.

1. Kolorowanie szablonu głowy i wycinanie fryzury. Załącznik 2

Dziecko koloruje szablon ludzika. Następnie pomagamy mu wyciąć głowę ludzika. Dziecko nacina kolejno pasma włosów. Przy okazji można liczyć ile pasków jest już naciętych, a później obciętych.

1. Wycinanie prostych figur po linii.

Rodzic rysuje figury z liniami prostymi: prostokąt, trójkąt . Po opanowaniu tej umiejętności wycinamy figury z liniami zaokrąglonymi: koło. Przy okazji utrwalamy nazwy figur geometrycznych.

1. Wycinanie figur od kropki do kropki. Załącznik 3

Wycinanie różnych figur od kropki do kropki, to już trochę trudniejsze dla początkujących, ale po kilku ćwiczeniach z pewnością każdy przedszkolak sobie poradzi. Początkowo dla ułatwienia zadania dzieci mogą połączyć kropki i ciąć po linii.

1. Obcinamy paznokcie. Załącznik 4

To również jedna z prostszych zabaw, wycięta ręka z długimi paznokciami, które trzeba skrócić. Jeśli wasze dziecko lubi kolorować, z pewnością wymyślenie finezyjnych, kolorowych paznokci będzie dodatkowym urozmaiceniem zabawy.

Data dodania: 2021-04-12 12:02:16
Data edycji: 2021-04-12 12:17:56