DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września to Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Święto zostało ustanowione w 2001 r. przez Radę Europy z inicjatywy Unii Europejskiej podczas obchodów Europejskiego Roku Języków. Celem święta jest ukazanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

Z tej okazji, w minionym tygodniu podczas zajęć języka angielskiego przedszkolaki miały możliwość poznania ciekawostek na temat kilku europejskich krajów. Dzieci dowiedziały się między innymi, w jakich krajach językiem rodzimym jest angielski, którego się uczą, i czym różni się angielski brytyjski od amerykańskiego. Zgodnie stwierdziły, że w Polsce powinny jeździć tzw. double-decker buses, czyli londyńskie autobusy z dwoma piętrami, ponieważ podróże sprawiałyby wtedy więcej frajdy. A gdy zaczęliśmy rozmawiać o Włoszech i krzywej wieży w Pizie uznały, że fajnie byłoby chodzić do przedszkola, które, podobnie jak wieża, byłoby pochylone.

Dzieci dowiedziały się również, jakimi słowami mogą powitać rówieśników z Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Ukrainy. Były podekscytowane faktem, że poznają nowe słówka w językach innych niż angielski, który towarzyszy im dwa razy w tygodniu podczas zajęć w przedszkolu.

Zwieńczeniem obchodów święta było wykonanie pracy plastycznej związanej z krajem, który zaciekawił ich najbardziej. Przedszkolaki chętnie opowiadały również o swoich podróżach zagranicznych i przygodach, jakie ich spotkały.

Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia, pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego. Dzięki znajomości języków obcych mamy lepszy dostęp do wiedzy oraz większe możliwości poznawania nowych ludzi i zawierania przyjaźni. Nawet odległe zakątki świata mogą stać się nam bliższe, a zupełnie odmienne kultury - bardziej zrozumiałe. Dlatego tak ważne jest, by dzieci już od najmłodszych lat miały możliwość nauki przynajmniej jednego języka obcego.

Klaudia Wyrwa

Nauczyciel języka angielskiego