Drodzy Rodzice!
Drodzy Rodzice! Nie możemy spotkać się w przedszkolu, postarajmy się więc zorganizować dzieciom czas w domu.
W tym tygodniu na podstawie różnych tekstów i własnych obserwacji postarajmy się dyskutować z dziećmi o pracach, które wykonuje się wiosną w ogrodzie oraz o wiosennych kwiatach. Możemy przypomnieć, jak nazywają się części rośliny (łodyga, korzeń, liście, kwiaty) i wyjaśnić, jakie są ich funkcje. Odwiedźmy (wirtualnie) kwiaciarnię i przypomnijmy, co można tam kupić i jak wygląda praca florystki.
Wykonajmy prace plastyczne na temat wiosennych kwiatów, nazwijmy i rozpoznajmy różne kolory.
W otoczeniu i na ilustracjach wyszukajmy razem z dziećmi przedmioty, których nazwy rozpoczynają się głoską c.
Spróbujmy kreślić szlaczki i kształty literopodobne.
Samodzielnie przygotujmy smaczne kanapki z białym serem, ogórkiem, rzodkiewką i szczypiorkiem, zgodnie z prawidłową kolejnością czynności, zaczynając od umycia rąk, a na nakryciu stołów i degustacji kończąc.
Wspólnie wykonajmy liczne ćwiczenia rytmiczne oraz naśladowcze, rozwijające koordynację ruchową. Dostosujmy swoje ruchy do słuchanej melodii.
Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:
- Rozmowy o tym, dlaczego można lubić wiosnę.
- Wspólne sadzenie nasion, cebulek, obserwacja procesu wzrastania roślin.
- Przyglądnie się roślinom w parkach, w domu. Pobudzanie zmysłów – wąchanie i oglądanie kwiatów, dotykanie łodyg, liści, kolców.
- Wspólne przygotowywanie posiłków z wykorzystaniem zdrowej żywności – szczególnie warzyw i owoców. Rozwijanie doznań smakowych, zabawy w próbowanie różnych składników z zamkniętymi oczami.
- Zabawy w tworzenie zbiorów siedmioelementowych według podanej cechy.
- Zabawy w naśladowanie dźwięków, jakie wydają różne ptaki.
- Zabawy w układanie historyjek zgodnie z kolejnością zdarzeń – jedna osoba wymyśla początek, druga koniec historyjki, a potem wspólnie na zmianę dopowiadają, co się działo pomiędzy tymi wydarzeniami.
- Zabawy w wysłuchiwanie poznanych głosek – dziecko słucha słowa i mówi, jaka głoska jest na początku lub na końcu.