CZWARTEK 28.05.2020. TEMAT DNIA: PRZYGOTOWUJEMY UPOMINKI DLA MAMY I TATY.

1. Zachęcamy do rozpoczęcia dnia zabawami przy muzyce

1. Praca z K4, s. 11 – rysowanie mamy i taty, kolorowanie obrazka. Umieszczanie
    pod postaciami nalepek z odpowiednimi zdaniami: To mama. To tata. Wycinanie rysunku w celu późniejszego podarowania go rodzicom.

3. "Na jagody" – proponujemy przeczytanie dziecku tekstu wiersza M. Konopnickiej (załącznik) lub wysłuchanie go:

Możemy pokazać dziecku ilustrację przedstawiającą  krzew jagodowy oraz wyraz jagody. Po wysłuchaniu tekstu zadajemy dziecku pytania: Dokąd wybrał się chłopiec?; Kogo spotkał Janek?; Co wydarzyło się podczas zbierania jagód?; Czy to wydarzyło się naprawdę?; Jak inaczej mogła skończyć się ta przygoda?.

„Zbieramy jagody” – zabawa z elementem rzutu i celowania. Dziecko wrzuca piłkę do ustawionego w odległości ok. 1 metra pojemnika (kosz, pudełko).

4. "Pudełko dla taty” – praca plastyczno-techniczna z wykorzystaniem Wycinanki (s. 47). Dziecko wycina, składa i skleja elementy potrzebne do wykonania pudełka i pokrywki. Dowolnie ozdabia prezent dla taty.

5. „Moja wesoła rodzinka” – zabawy muzyczno-ruchowe przy piosence. Swobodne odzwierciedlanie ruchem melodii piosenki z wykorzystaniem apaszki.

6. Nauka na pamięć trzeciej zwrotki piosenki "Moja wesoła rodzinka" (poniedziałek). Rodzic śpiewa kolejne zwrotki piosenki po jednej frazie. Po wysłuchaniu każdej frazy dziecko powtarza ją na zasadzie echa. Kolejne powtórzenia zwrotek następują ze zmianą dynamiki śpiewu (cicho, głośno), wysokości śpiewu (wysoko i cienko – nisko
i grubo).

Drodzy rodzice !

Zachęcamy do wspólnego pieczenia ciastek owsianych dla mamy i taty lub innych, według sprawdzonych rodzinnych przepisów.

Przed pieczeniem ustalamy z dziećmi kolejność czynności: zebranie potrzebnych narzędzi i produktów, określenie zadań, umycie rąk, nałożenie fartuchów, wykonanie przydzielonych zadań ze zwróceniem uwagi na bezwzględny zakaz dochodzenia do miejsca, w którym pieką się ciastka, porządkowanie miejsca pracy.

Składniki:
– 1 kg płatków owsianych,
– po 1 dużej paczce: rodzynek, migdałów, suszonej żurawiny, pestek dyni, pestek słonecznika,
– 1 szklanka cukru,
– 2 całe jaja,
– aromat migdałowy.
Sposób przygotowania:
Płatki owsiane, rodzynki, migdały, wszystkie pestki, żurawinę i cukier wsypujemy do dużej miski. Dodajemy całe jajka i zapach migdałowy. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, by składniki się połączyły. Formujemy małe kulki, lekko je ugniatamy na płasko i układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy ok. 5–10 minut.

7. „Na jagody” – proponujemy zabawę w teatr poprzez inscenizowanie przez dziecko tekstu wiersza z wykorzystaniem przygotowanych sylwet. Dziecko odrysowuje na kartonach kształty dużych figur geometrycznych i tworzy postacie do teatrzyku, wykorzystując kredki, papier kolorowy oraz inne dowolne materiały. Bawi się w teatr, inscenizując wiersz.

Data dodania: 2020-05-28 06:44:52
Data edycji: 2020-05-28 07:04:35