CZWARTEK 18.02.2021R. PRACA ZDALNA

Temat dnia: Mali badacze – eksperymenty i doświadczenia

Czwartek (18.02.2021r.)

Cel główny: Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata, oraz nauczenie dzieci prowadzenia obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów.

Proponowane działania:

1. Doświadczenie „Co pływa co tonie?”

Do miski z wodą  dziecko wrzuca różne przedmioty: ołówek, kamień, monetę, gwóźdź, piasek, spinacz biurowy, klucz, korek, piłeczkę pingpongową, plastikowy klocek. Obserwujemy i omawiamy, co dzieje się z tymi przedmiotami.

Wyjaśnienie: Po wykonaniu doświadczenia, dziecko wymienia przedmioty, które pływały po wodzie i które zatonęły. Zauważa, że ciężkie przedmioty toną, a lekkie unoszą się na powierzchni wody.

1. Doświadczenie „Co rozpuści się w wodzie?”

Dziecko ma za zadanie napełnić szklani wodą ( nie do pełna). Następnie do każdej szklanki wsypuje po 1 łyżeczce z wymienionych substancji ( sól, cukier, pieprz, kakao, kawa, piasek, ryż). Miesza łyżeczką wodę i obserwuje co się dzieje.

Wnioski: Sól i cukier rozpuszczą się, pozostałe substancje osiadają na dnie, a w czasie mieszania będą się unosić.

1. Eksperyment „Wulkan”

• wysokie naczynie
  • miska/taca/podkładka
  • woda 500 ml
  • ocet 200 ml
  • płyn do mycia naczyń 1 łyżka
  • barwnik ( parę kropli)
  • soda pół opakowania

Do wysokiego naczynia wlewamy wodę, tak aby wypełniła połowę objętości. Dodajemy płyn do mycia naczyń i barwnik spożywczy, mieszamy. Przenosimy nasz krater wulkanu do miski lub na tacę, tak by wybuch nie zrobił nam zbędnego bałaganu. Ostatnim krokiem jest dosypanie sody do naczynia, robimy to szybko i za jednym zamachem. Teraz możemy obserwować erupcję wulkanu na naszym kuchennym stole, bawcie się dobrze!

1. Eksperyment „Sztuczny śnieg”

• 0,5 kg mąki ziemniaczanej
  • olej spożywczy (odrobina)
  • miska

Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy odrobinę oleju, mieszamy. Ponownie dolewamy olej i ponownie mieszamy. Całość ugniatamy ręką tak długo, aż składniki dobrze się połączą i będą aksamitne w dotyku, olej dodajemy na oko, dwa lub trzy razy.

1. Eksperyment - „Gumowe jajko”

• słoik
  • jajko
  • ocet

Nalejcie ocet do połowy wysokości szklanki i delikatnie zanurzcie w nim jajko. Pozostawcie miksturę na minimum 24 godziny, ale co jakiś czas obserwujcie czy zachodzą jakieś zmiany. Następnie po określonym czasie wyjmijcie jajko ze słoika bardzo delikatnie i sami zobaczcie efektJ.

1. Eksperyment – „Dmuchanie balonu”

Co potrzebujemy:

• balon
  • butelkę po wodzie 500 ml
  • ocet 0.5 szkl.
  • sodę oczyszczoną 2 łyżeczki

Do butelki wlewamy ocet, a do balonika przy użyciu lejka wsypujemy sodę oczyszczoną.  Następnie delikatnie zakładamy balony na butelkę i obserwujemy jak się napełnia

Życzę miłej zabawy!!

Data dodania: 2021-02-17 21:29:01