Czwartek 09.04.2020. Temat dnia: Wielkanocny koszyczek

Symbole wielkanocne – proponujemy omówienie symboli związanych z Wielkanocą. Gromadzimy w koszyczku symbole Wielkanocne, dziecko je po kolei wyjmuje, a rodzic mówi, co on oznacza: jajka – nowe życie; baranek – Pan Jezus; zajączek – prezenty; owies – wiosna; palemki – tradycja chrześcijańska związana z Niedzielą Palmową i wjazdem Jezusa do Jerozolimy; babka wielkanocna – radość spotkania przy wielkanocnym stole.

Wcześniej można z dzieckiem przystroić koszyczek np. wstążeczkami, motylkiem z papieru, sztucznymi kwiatkami itp. według własnych pomysłów.

Wielkanocne zagadki – rozwiązywanie zagadek związanych ze świętami np.

Kurze depczą wciąż po piętach.

Skubią ziarna te małe żółte….

(kurczęta)

Gdy pogoda jest ponura,

Na swej grzędzie stroszy pióra.

Z koleżanką ciągle gdacze:

Kiedy pisklę swe zobaczę?

(kura)

Kury do kurnika - zabawa ruchowa – potrzebne będą kartoniki z narysowanymi oczkami

(1-7). Jeden zestaw jest rozłożony na podłodze, drugi w ręku rodzica. Dziecko spaceruje między rozłożonymi karteczkami naśladując kurę. Na hasło kura do kurnika rodzic pokazuje kartonik z wybraną liczbą kółek, a dziecko staje przy takim samym położonym na podłodze; dla utrudnienia na podłodze zamiast kartoników leżą różne przedmioty w określonej ilości (klocki, kredki, zabawki…)

Układanie zdań z wyrazem – zabawa dydaktyczna. Podajemy dziecku określony wyraz tematycznie związany ze świętami i układamy z nim zdania. Raz dziecko, raz rodzic. Proponujemy, by każdy ułożył 3-4 zdania z tym samym wyrazem. Można też następnie przeliczać wyrazy w ułożonych zdaniach.

Palma wielkanocna – praca plastyczna. Przygotowujemy patyczek (słomkę) do szaszłyków, krepinę i klej. Ucinamy kawałki krepy szerokości ok. 3cm i długości ok. 10cm. Dziecko otrzymuje kilka kawałków krepiny, nacina robiąc trawkę, łączy ze sobą klejem i okręca patyczek. Ozdabia wg własnego pomysłu.

Data dodania: 2020-04-08 21:48:08
Data edycji: 2020-04-08 21:51:27