Temat dnia: NASZE ZBIORY
1. Ćwiczenia gimnastyczne:
2. „Co zniknęło?” – ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej. Dziecko wybiera kilka przedmiotów (maks. 6) i układa je w szeregu, podaje nazwy, przeliczają. Następnie zamyka oczy (odwraca głowę), a rodzic zabiera jeden przedmiot. Dziecko otwiera oczy i określa, który przedmiot zniknął. W celu utrudnienia zabawy można zabierać coraz więcej przedmiotów.
3. „Nasze skarby” – zabawa dydaktyczna. (Załącznik nr 1) Rodzic prezentuje skarby: kamień, muszlę, magnes, 3 widokówki. (przedmioty można zastąpić innymi dostępnymi w domu). Dzieci mówią, co to za przedmioty, przeliczają, układają w szarfach (lub małych obręczach). Następnie rodzic umieszcza przedmioty w woreczku. Dziecko wkłada dłonie do woreczka, próbuje odgadnąć, jaki przedmiot trzyma. Kładzie go w szarfie. Dzieci umieszczają przy szarfach kartoniki z cyframi. Następnie układają przedmioty tak, aby powstały zbiory 3-elementowe, przeliczają. Rodzic pyta: Ile było skarbów? Ile jest teraz? oraz prezentuje wygląd cyfry 3, zwraca uwagę na podobieństwo do litery E. Dzieci kreślą cyfrę 3 w powietrzu, na dywanie, na plecach rodzicai, a następnie piszą po śladzie.
4. „Trzy kropki” – zabawa grafomotoryczna. Rodzic rysuje na kartce trzy kropki w pionie. Dzieci dostają kartki z narysowanymi 3 kropkami w pionie. Ich zadaniem jest takie połączenie kropek, aby powstała cyfra 3. Dzieci młodsze ozdabiają szablon cyfry 3 dowolną techniką. (Załącznik nr 2)
5. „Robimy bańki mydlane” – działanie dzieci. Dzieci przygotowują roztwór do robienia baniek (mieszanka 1 szklanki wody, 1/4 szklanki płynu do mycia naczyń, 3 łyżek gliceryny). Dzieci maczają słomki w roztworze, delikatnie wdmuchują powietrze, starają się zrobić bańkę.
6. „Piana” – zabawa plastyczna. Do reszty roztworu dzieci dodają barwnik spożywczy lub farbę. Ustawiają pojemnik z roztworem na kartonie, mocno dmuchają przez słomkę, tak aby piana wypłynęła na karton. Określają, do czego jest podobny kształt powstały z piany, obserwują pękanie baniek. Po wyschnięciu w dowolny sposób ozdabiają pracę.
7. „Trzy kręgle” – zabawa z elementem celowania. Dzieci w zespołach ustawiają 3 puszki (lub np. plastikowe kubki) w piramidę. Kolejno rzucają piłką w ten sposób, aby strącić wszystkie przedmioty.
Dzieci 6 letnie
Dzieci 5 letnie
64-700 Czarnków
ul. Wroniecka 13