24.05.2020r

WODA     -     temat dnia.

• „Woda, para wodna i lód” – zabawa badawcza,

-  przypomnienie różnych stanów skupienia wody występujących w przyrodzie,

- obserwowanie w warunkach eksperymentalnych sposobu powstawania chmur.

Pomoce: słoik z nakrętką, gorąca woda, kostki lodu, ciemny karton lub tkanina, miski

Zapraszamy  dziecko  do obserwacji doświadczenia. Do słoika wlewamy  gorącą wodę (do wysokości ok. 5 cm). Zamykamy  słoik i pozostawiamy  ok. 9 minut. W tym czasie przypominamy  dziecku, że woda występuje w przyrodzie w postaci płynnej, w postaci lodu i pary wodnej. Dziecko podaje przykłady: rzeka, morze, kra, śnieg, chmury, para lecąca z gorącej wody.

Następnie  kładziemy  na pokrywce słoika kilka kostek lodu. Zasłaniamy  światło wokół słoika (np. ciemnym kartonem lub tkaniną) i stawiamy  za słoikiem włączoną lampkę. Po chwili widać, jak wewnątrz słoika tworzą się chmury. Wyjaśniamy  dziecku, że lód ochładza parę wodną i w ten sposób powstają w słoiku chmury.

Tak samo dzieje się w przyrodzie.

Po eksperymencie dziecko  może  pobawić się ciepłą wodą i lodem i zaobserwować, jak szybko się roztapia.

• „Szukamy wody” – rozmowa kierowana na podstawie obserwacji otoczenia,

- odnajdywanie źródeł wody w domu.

Z dzieckiem oglądamy różne pomieszczenia w domu: łazienkę, kuchnię,  i szukamy źródeł wody (kranów, zaworów). Pytamy : Gdzie były źródła wody?

-  Czy woda w domu jest potrzebna?

- Do czego?

- Co by się stało, gdyby w domu  zabrakło wody?

Przypominamy  o konieczności oszczędzania wody podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych i domowych.

Data dodania: 2020-06-23 21:47:17
Data edycji: 2020-06-23 21:49:02