23.04.2020r

Czasem słońce, czasem deszcz     -     temat dnia

„Nad nami niebo”

• „Nad nami niebo” – oglądanie zdjęć,

- Dziecko wymieniają spostrzeżenia na temat wyglądu nieba i zachodzących na niebie zmian wynikających z pory roku, dnia czy pogody.

- Dostrzega różne rodzaje chmur, zmieniające się kolory nieba.

-  Starają się łączyć wygląd nieba z pogodą (ciemne chmury – deszcz, śnieg; małe białe obłoczki – słoneczna pogoda,

-  bezchmurne niebo – ciepło, upalnie;

- kolory wschodów i zachodów słońca).

Następnie oglądamy kalendarz pogody -  nazywamy  i wskazują te, które opisują pogodę za oknem. W kolejnych dniach obrazki można wykorzystać do oznaczania pogody na przygotowanym kalendarzu.

• „Termometr” – zabawa badawcza,

-  poznanie sposobu mierzenia temperatury powietrza za pomocą termometru,

-  porównywanie temperatury powietrza z zastosowaniem określeń: ciepło, zimno.

Pomoce: termometr zaokienny i wewnętrzny, ew. kartka papieru, flamastry

Pokazujemy  dziecku termometr zaokienny. Omawiamy jego budowę i zastosowanie, zwracając uwagę na podziałki w dwóch kolorach i cyfry. Następnie wspólnie z dzieckiem za pomocą termometru określamy temperaturę powietrza na dworze. Ustalamy, czy jest ciepło, czy zimno, następnie oglądamy termometr znajdujący się wewnątrz pomieszczenia, ustalamy temperaturę i porównujemy, gdzie jest cieplej, a gdzie zimniej. Można na kartce papieru schematycznie narysować termometr i zaznaczyć dwoma kolorami obie temperatury, aby dziecko lepiej zobrazować różnicę. Podkreślamy, że termometr mierzy temperaturę powietrza, przypomina wnioski z doświadczeń z balonami i barwioną wodą. Wspólnie z dzieckiem ustalamy, że powietrza nie widać, ale można zaobserwować jego obecność i poczuć jego temperaturę.

• „Słucham i maluję” – zabawa plastyczna, malowanie farbami obrazów przedstawiających niebo do muzyki relaksacyjnej

Pomoce: farby, pędzle, CD z muzyką instrumentalną

. Dziecko  słucha muzyki instrumentalnej i maluje obraz nieba zgodny z nastrojem utworu. Mogą malować pędzelkiem lub palcami.

Data dodania: 2020-04-22 21:07:07
Data edycji: 2020-04-22 21:10:36