2.05.2020 DZIECI NA ŚWIECIE

Temat dnia: DZIECI NA ŚWIECIE

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

• ,,Zabawa w basen” – dziecko ustawia się na dywanie. Na polecenie zaczynają maszerować w prawą stronę. Rodzic wydaje komendy, wymieniając różne style pływania. Dziecko naśladuje wymieniony styl, odpowiednio poruszając ramionami w przód, na hasło: Płyniemy kraulem do tyłu – dzieci krążą wyprostowanymi ramionami w tył; na hasło: Płyniemy żabką -  dzieci wykonują ramionami ruch imitujący ruch żaby.
  • ,,Skok przez rzeczkę” – dziecko z szarf lub skakanek układają dwie równoległe linie w odległości 0, 5 metra od siebie. Linie te mają imitować dwa brzegi rzeki. Dzieci ustawiają się na jednym brzegu rzeki. Następnie przeskakuje przez rzekę, starając się nie nadepnąć na szarfę.
  • ,,Marsz po górach” – dziecko staje swobodnie na dywanie, na znak rodzica maszeruje powoli w miejscu, udając, że wchodzi na stromą górę. Na hasło prowadzącego: Szczyt zdobyty – dziecko biegnie szybko w miejscu, udając, że zbiega z górki.

,,Dzieci świata” – poproś rodziców o przeczytanie wiersza Wincentego Fabera. Na mapie świata lub globusie  odszukaj miejsca, z których pochodzą bohaterowie wiersza.

,,Dzieci świata” Wincenty Faber

W Afryce w szkole na lekcji,

Śmiała się dzieci gromada,

Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,

Że gdzieś na świecie śnieg pada.

A jego rówieśnik Eskimos,

Też w szkole w chłodnej Grenlandii,

Nie uwierzył, że są na świecie

Gorące pustynie i palmy.

Afryki ani Grenlandii

My także jak dotąd nie znamy,

A jednak wierzymy w lodowce,

W gorące pustynie, w banany.

I dzieciom z całego świata,

chcemy ręce uścisnąć mocno

i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,

jak i z nas samych wyrosną.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania dotyczące wiersza:

• Z czego śmiały się afrykańskie dzieci i dlaczego?
  • Gdzie mieszkają Eskimosi? Zwróć uwagę, że nazwa Eskimos obecnie uchodzi za obraźliwą, zamiast niej używamy nazwy Innuit.
  • O czym nie wiedziały dzieci w Grenlandii?
  • Co łączy dzieci na całym świecie?
  • Czy byliście kiedyś w innym kraju?
  • Czy byliście kiedyś na innym kontynencie?
  •  Jakich ludzi tam spotkaliście?
  • Czy wszyscy mówili tym samym językiem, co wy?
  • Co ich od was różniło? Co było podobne?

Pamiętaj, że nie wszystkie kontynenty są tak samo zaludnione i że na niektórych nie mieszkają ludzie (Antarktyda).

„Dzieci z różnych stron świata” - poproś rodziców o przeczytanie informacji zawartych w prezentacji, a Ty spróbuj zapamiętać jak najwięcej.

„Mój portret” – dzieci przeglądają się w małych lusterkach, zwracając uwagę na kolor włosów, oczu, uczesanie, cechy charakterystyczne (pieprzyk). Wymyślają i pokazują w lusterku różne miny wyrażające radość, smutek, strach, zdziwienie, złość. Wykonaj portret (dzieci będą rysować tylko głowę i ramiona). Dzieci rysują swoje portrety  (tylko głowę i ramiona) kredkami świecowymi na okrągłych kartonach (z kartonu A4 wycinamy jedno duże koło). Gotowe portrety podpisują swoim imieniem samodzielnie.

Praca z KP4.30a – uzupełnianie ilustracji nalepkami, rozmowa na temat praw dziecka.

Praca z KP4.30b – uzupełnianie tabeli nalepkami, czytanie zdań z poznanych liter, zapisywanie i obliczanie działania.

Data dodania: 2020-06-02 11:30:36
Data edycji: 2020-06-02 11:32:55