2021.04.08 Oznaki wiosny - nauczanie zdalne

Drodzy Rodzice, w pierwszej kolejności zapraszam Was do obejrzenia kilku króciutkich filmików

Zwiastuny wiosny
www.youtube.com/watch?v=n48RQ4OpHZA

Wiosna
www.youtube.com/watch?v=Wjo_Q1OYTmY

Pierwsze oznaki wiosny - zabawa w ruchu
www.youtube.com/watch?v=iH2zc5tkHPo&t=184s

"Oznaki wiosny"
Drodzy rodzice, proszę przeczytajcie dziecku wiersz:

"Pierwiosnek"

Jeszcze w polu tyle śniegu,
Jeszcze strumyk lodem ścięty,
A pierwiosnek już na brzegu,
Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.
Witaj, witaj, kwiatku biały,
Główkę jasną zwróć do słonka,
Już bociany przyleciały,
W niebie słychać śpiew skowronka.
Stare wierzby nachyliły
Miękkie bazie ponad kwiatkiem:
- Gdzie jest wiosna? Powiedz, miły,
Czyś nie widział jej przypadkiem?
Lecz on, widać milczeć wolał.
O czym myślał - któż to zgadnie?
Spojrzał w niebo, spojrzał w pola,
Szepnął cicho: - jak tu ładnie...

Władysław Broniewski

Po przeczytaniu wiersza proszę poproście dziecko o wymienienie pierwszych oznak wiosny (pierwiosnek, bocian, skowronek, bazie) i wskazanie właściwego obrazka (załącznik 1). Na zakończenie, w celu utrwalenia wiedzy poproście dziecko o wykonanie karty pracy - "Karta pracy. Woda" str. 56.

"Wiosenne odgłosy" - rodzice, posłuchajcie wspólnie odgłosów ptaków, postarajcie się je wspólnie naśladować i dopasować odpowiednie obrazki (załącznik 2).

odgłosy jaskółki
www.youtube.com/watch?v=3jcjidW_ImY

odgłosy żurawia
www.youtube.com/watch?v=J3PmSwcxmkQ

odgłosy dzięcioła
www.youtube.com/watch?v=yz58yNNEHZw

odgłosy skowronka
www.youtube.com/watch?v=qeW87UpsF-U

odgłosy bociana
www.youtube.com/watch?v=5ZxNSem9tMI

odgłosy czajki
www.youtube.com/watch?v=qWuR6FS6QW0

Następnie opowiedzcie dziecku o zwyczajach ptaków, np. wiciu gniazd:

Ptaki na wiosnę zakładają gniazda, składają jaja. Samica wysiaduje jaja, samiec opiekuje się nią i znosi pożywienie. Potem razem wychowują pisklęta. Bociany to ciekawe ptaki, wracają do swoich gniazd założonych na dachach domów, kominach, słupach. Niektórzy wierzą, że gniazdo bocianie na dachu przynosi szczęście. Inni mówią, że bociany zakładają gniazda na dachach domów dobrych i uczciwych ludzi. Na wiosnę w lasach słychać głośne bębnienie. To dzięcioły stukają o korę drzew. Większość ptaków w tym czasie śpiewa, a dzięcioł stuka dziobem w drzewo. W ten sposób samce oznajmiają innym, że to ich terytorium, i wabią do siebie samice. Dzięcioły nie zasiedlają, tak jak bociany, swoich starych gniazd, ale co roku wykuwa-ją sobie w drzewie nową dziuplę. Zwykle jest to duże drzewo o uszkodzonym drewnie. Dzięcioły nie kują w zdrowym drzewie, szukają w korze swoich przysmaków, a jednocześnie leczą chore drzewo, wyjadając szkodniki. Bociany mają swoje gniazda, dzięcioły dziuple, a czajki? Czajki mają swoje domki w zagłębieniach w ziemi otoczonych niskimi roślinami. Zagłębienia te wyściełają odrobiną trawy i tam składają swoje jaja. Jeszcze inaczej wyglądają gniazda jaskółek – one wiją swoje domki z gliny, grudek błota sklejonych śliną i usztywnionych trawą lub słomą przy domach ludzi. Są ludzie, którzy wróżą pogodę z lotu jaskółki – gdy lata wysoko, będzie słońce, gdy lata nisko, będzie deszcz. Żurawie to duże ptaki mieszkające na bagnach. Ich gniazda to bezładnie ułożone na ziemi rośliny zebrane z okolicy. Skowronki też wiją swoje gniazda na ziemi, ale są to śliczne koszyczki uplecione z traw, korzonków i końskich włosów.

"Podrzucone jajo" - opowiedzmy dziecku o kukułce

Kukułka przylatuje do Polski nieco później niż pierwsze ptaki, bo dopiero w kwietniu. Ma ona nietypowy zwyczaj, że kiedy już złoży jaja, to ich nie wysiaduje, ale podrzuca do gniazd innych ptaków.

kukułka
www.youtube.com/watch?v=pMcPWmyfZeQ

Zapraszam teraz do zabawy ruchowej, zapraszamy pozostałych członków rodziny, siadamy na podłodze i układamy przed sobą po trzy wycięte z kolorowego papieru jajeczka. Gdy słychać muzykę, poruszamy się  swobodnie po pomieszczeniu. Rodzic przechadza się i nachyla nad jajkami. Udaje, że liczy jajka. Niepostrzeżenie do jednego gniazdka podrzuca dodatkowe „jajko”. Na przerwę w muzyce wszyscy wracają do swoich „gniazd” i przeliczają „jajka”. Ten, kto ma dodatkowe „jajko”, będzie musiał podłożyć je komuś innemu, gdy znów zabrzmi muzyka.

"Znów przyszła wiosna" - piosenka do zabawy
www.youtube.com/watch?v=iN6YfhyeZhs

"Wiosna" - proponuje stworzenie wiosennego pejzażu w pudełku. Zadaniem dziecka jest przymocowanie na nitkach gotowych elementów oraz ozdobienie pudełka krepiną i kolorowym papierem. Trudność pracy polega na odpowiednim skomponowaniu wszystkich elementów, aby stworzyły harmonijną całość.

„Teczka małego artysty” – Wiosna (karta nr 15), pudełko, farby, pędzel, sznurek lub żyłka, krepina i włóczka, kredki, flamastry, klej, nożyczki.

Pozdrawiam JGP

Data dodania: 2021-04-08 08:58:48