2020.10.26 Skrzydlate pożegnania

Skrzydlate pożegnania

Drodzy rodzice, proszę przeczytajcie dzieciom poniższe wiadomości.

Część ptaków opuszcza swoje gniazda w Polsce
i udaje się w miejsca cieplejsze, gdzie łatwiej przetrwają zimę. Wiosną wracają na swoje miejsca, czasem do tego samego gniazda. Jesienią i zimą dni są krótkie, śnieg pokrywa ziemię, drzewa i krzewy, więc trudno znaleźć pokarm. Brakuje też owadów, więc ptaki owadożerne nie mają co jeść.
Dlatego też ptaki zimują w miejscach, gdzie mają łatwy dostęp do pokarmu. Szpak, zięba, skowronek, gęś gęgawa, kaczka cyraneczka, szczygieł, drozd lecą jesienią na południe
i zachód Europy, zatrzymują się w rejonach wybrzeży Morza Śródziemnego, czy europejskich wybrzeży Atlantyku. Niektóre ptaki nie odlatują daleko, a tylko w miejsca, gdzie zima jest łagodniejsza, np.: łabędź niemy, kawki, gawrony. Ale są też ptaki, które odbywają, daleką podróż, przelatują Może Śródziemne, a nawet dolatują na południe Afryki,
tak jak bociany, czy jaskółki dymówki. Przed odlotem ptaki przygotowują się do dalekiej wędrówki, zjadając więcej pokarmu niż zwykle, gromadząc w ten sposób zapasy tłuszczu, by mieć energię i siłę na długą i męczącą drogę.

"Odlatujące ptaki" - propozycja pracy plastycznej. Drogie dzieci wyklejcie różnymi ziarnami, pestkami sylwetę lecącego ptaka (rozłożone skrzydła bardzo ładnie wyglądają wyklejone niełuskanymi pestkami dyni).Ptaki w locie - sylwety do wyklejania, wybieramy jeden obrazek).

"Podróże ptaków" - postarajmy się teraz wcielić w rolę i naśladować sposób poruszania się zwierząt do muzyki. Naśladujemy lot różnych ptaków, , biegamy z rozłożonymi szeroko rękami, tak jakbyśmy machali skrzydłami, naśladujemy szybowanie, poderwanie do lotu, odpoczynek.

"Żegnajcie ptaki" - utrwalmy teraz sobie nazwy i wygląd wybranych ptaków, postarajmy się wspólnie z rodzicami odczytać wyraz "bocian", podzielmy na sylaby (z wyklaskiwaniem) nazwy przedstawionych ptaków, przeliczmy ilość sylab w nazwie każdego ptaka i wskażmy pod którą ilustrację umieścimy nazwę "bocian".

Pozdrawiam JGP

Data dodania: 2020-10-26 09:52:10