2020.06.25 Czwartek

Ogień

Witajcie Kochani, dzisiaj porozmawiamy o ogniu, o tym jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa  oraz zakazu samodzielnej zabawy ogniem i wszelkimi jego źródłami.

"Ogień gorący i zimny" - do przeprowadzenia zabawy badawczej będziemy potrzebowali świecy oraz sztucznych ogni (jeśli nie mamy sztucznych ogni możemy dziecku pokazać filmik i wytłumaczyć jak działają zimne ognie). Przygotujmy świecę i zapytajmy dziecko:

• Z czego jest zrobiona świeca?
  • Co ma w środku?
  • Co jest potrzebne do jej zapalenia?
  • Czy po jej zapaleniu można dotknąć knota?
  • Dlaczego?

Teraz zapalmy świecę (najlepiej zapałką), pozwólmy dziecku zapalanie zapałki i płonący knot. Po chwili poprośmy aby zdmuchnęło świecę. Następnie pokazujemy sztuczne ognie (prawdziwe lub na filmiku),

tłumaczymy dziecku, że to rodzaj fajerwerków przystosowanych do użytku
w pomieszczeniach zamkniętych - maja przeważnie formę cienkiego metalowego drutu pokrytego w połowie masą, która paląc się wytwarza iskry. Iskry są zimne, nie parzą
i nie palą powierzchni, na które spadają, jednak należy przy nich zachować ostrożność, szczególnie chroniąc oczy. Jeśli mamy sztuczne ognie, możemy teraz odpalić i pozwolić dziecku obserwować (jeśli nie, pokażmy dziecku film).Przypominajmy jednak stale, że dzieci nie mogą samodzielnie bawić się źródłami ognia.

"Ciepło - zimno" -  do tej tradycyjnej zabawy zapraszam całą rodzinę. Zabawa polega na odszukaniu ukrytego przedmiotu (np.: zabawki): gdy osoba szukająca idzie w kierunku ukrytej zabawki, pozostali uczestnicy zabawy mówią: ciepło!, gdy jest bardzo blisko: gorąco!, kiedy idzie w złym kierunku, uczestnicy mówi ą: zimno! Na początku pokazujemy przedmiot/zabawkę, której uczestnicy będą szukać. Osoba szukająca wychodzi na chwilę
z pomieszczenia, a pozostali uczestnicy naradzają się, gdzie ukryć zabawkę. Gdy zabawka jest schowana, zapraszają osobę szukającą do pomieszczenia (pokoju) i podpowiadają jej w umówiony sposób, pomagając dotrzeć do ukrytego przedmiotu. Po odszukaniu zabawki, osoba która znajdzie zabawkę wskazuje kolejną osobę szukającą.

Pozdrawiam Was serdecznie
i życzę wielu ciekawych wrażeń
JGP

Data dodania: 2020-06-24 23:00:45