2020.06.09 - ZAJĘCIA DLA DZIECI

TEMAT DNIA ,, KAŻDY PRZEDSZKOLAK CI TO POWIE - SPORT TO ZDROWIE''

( WTOREK 09.06.2020)

ĆWICZENIA PORANNE

* Zabawa orientacyjno – porządkowa ,,Letni spacer''.

- Dzieci spokojnie biegają w różnych kierunkach pokoju.

Na hasło: ,, Spacer'', dobierają się parami i maszerują z partnerem.

* Zabawa ruchowa z elementem skoku - ,,Przeskakujemy morskie fale''.

- Dzieci wykonują skoki obunóż do przodu – naśladują przeskakiwanie fal.

*Zabawa ruchowa z elementem czworakowania - ,, Szukamy muszelek''.

- Dzieci naśladują chodzenie na czworakach po wodzie, szukanie muszelek; co pewien czas

wykonują klęk prosty i wyciągają otwarte dłonie przed siebie – pokazują uzbierane muszelki.

* Ćwiczenia tułowia - ,,Puszczamy kaczki''.

- Dzieci wykonują przysiad, naśladują podnoszenie kamienia i puszczanie kaczek na wodzie;

rzuty wykonują raz jedną raz drugą ręką.

* Zabawa ruchowa z elementem równowagi - ,,Sprawdzamy temperaturę wody''.

- Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Uderzają palcami stopy przed sobą i szybko kładą stopy,

aby dotykały podłogi. Ćwiczenie wykonują raz jedną , raz druga nogą. Na sygnał- uderzenie

w tamburyn – dzieci wykonują skok do wody z przysiadem.

* Zabawa uspokajająca – marsz po kole.

- Dzieci maszerują po kole; rytmizują tekst: Wakacje, wakacje to radości czas, i klaszczą; niechaj

wita je z uśmiechem zawsze każdy z was – wykonują ukłon.

1. ,,Sport to zdrowie, każdy przedszkolak ci to powie''- zajęcia plastyczne.

* Wprowadzenie.

( koperta, list który czyta rodzic dziecku)

- Rodzic wyjmuje z koperty list. Czyta jego treść dziecku.

Drogie dzieci!

Dzisiaj w lesie,jak wieść niesie, konkurs wielki ogłaszamy.

Przedszkolaków zapraszamy. Narysujcie, moi mili, tak abyście zadziwili wszystkich tych,

co tu mieszkają. Zdrowych zasad zaś nie znają. Temat pracy ,, Sport to zdrowie''.

Pani zaraz wam opowie, jak wykonać to zadanie. Jest łatwiutkie niesłychanie. Ja na prace

wasze czekam. Teraz lecę, już nie zwlekam, bo tam zaraz na polanie ptaków będzie dziś

zebranie. Muszę stawić się na czas. Teraz zatem żegnam Was.

Wasz wróbelek

* Rozmowa na temat listu.

* Rodzic pyta dziecko:

- Kto jest autorem tego listu?

- Jak myślisz, dlaczego wróbelek proponuje wziąć udział w konkursie?

- Skąd może wiedzieć, że znasz zasady zdrowego stylu życia?

- Następnie pyta, czy dziecko chce wziąć udział w konkursie.

- Zachęcenie do wyrażenia zgody.

* Zapoznanie z techniką wykonania pracy.

( brystol lub tektura, kredki pastelowe, tusz, pędzel, patyczek do wydrapywania)

* Rodzic omawia sposób wykonania zadania:

- Całą powierzchnię brystolu lub tektury pokryć w dowolny sposób kredkami pastelowymi

- Następnie całość należy zamalować tuszem.

- Po wyschnięciu, za pomocą patyczka należy wydrapać dowolny wzór związany z podanym

tematem

* Samodzielne wykonanie pracy.

* Porządkowanie miejsca pracy.

* Rozmowa na temat wykonanej pracy.

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

( szarfy)

* Marsz po obwodzie koła, dłonie oparte na biodrach – kciuk znajduje się z przodu, a pozostałe palce – z tyłu. ( Należy zwrócić uwagę na wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, wysokie podnoszenie kolan).

* Swobodny bieg po pokoju, na hasło: ,,Wichura''- podbieganie przez dzieci do ściany i przyleganie do niej plecami, ramiona ułożone w skrzydełka, brzuch wciągnięty.

* Marsz po pokoju, szarfa leży na głowie, złożona na pół, odliczenie sześciu kroków, wspięcie na palce, uniesienie ramion w górę, wdech nosem, opuszczenie ramion, wydech ustami.

* Leżenie na brzuchu, ramiona wyprostowane ( są przedłużeniem tułowia), na sygnał podniesienie głowy i rąk z szarfą nisko nad podłogą, wytrzymanie około 5 sekund, opuszczenie głowy i rąk.

* Siad prosty, podparty z tylu, rozłożona szarfa leży na podłodze – zwijanie szarfy jedną nogą, zgiętą w kolanie, przesuwając ją palcami stopy. Potem – zmiana nóg. Następnie chwytanie szarfy palcami stóp , raz jednej nogi, później drugiej nogi.

* Pozycja stojąca, trzymanie szarfy za plecami jedną ręką, podniesioną do góry – łapanie szarfy od dołu drugą ręką, opuszczoną , zgiętą w łokciu, przeciąganie szarfy rękami, naśladowanie wycierania się ręcznikiem. Potem – zmiana rąk.

* Ćwiczenia w parach: siad prosty w rozkroku naprzeciw siebie, oparcie stóp o stopy partnera, trzymanie dwóch szarf wyciągniętymi do przodu rękami ( jak do przeciągania liny), naprzemienne pociąganie za szarfy przez ćwiczących, odchylanie się i pochylanie partnera.

* Bieganie przez dzieci po całym pokoju, na którym są porozkładane szarfy ( gniazda).

Na hasło: ,,Ptaszki do gniazd'' – wchodzenie do szarf, układanie rąk w skrzydełka.

* Siad klęczny na obwodzie koła , trzymanie dłońmi szarfy za końce, oparcie dłoni o podłogę blisko kolan, odsunięcie szarfy jak najdalej ( zwrócenie uwagi, aby pośladki pozostawały oparte na piętach ) , głowa pochylona, znajduje się pomiędzy ramionami -,, kwiat się rozwija''. Powolne przesuwanie szarfy do kolan, uniesienie ramion z szarfą do góry, pogłębienie odchylenia - ,, kwiat jest rozwinięty''.

* Marsz po obwodzie koła, ramiona z szarfą uniesione do góry.

Data dodania: 2020-06-08 20:47:55
Data edycji: 2020-06-08 20:48:05