2020.06.08 Poniedziałek

Afrykańskie krajobrazy

Kochani, dzisiaj zaplanujemy naszą wycieczkę po Afryce - ustalimy jakie miejsca odwiedzimy i którego dnia to  dokładnie zrobimy. Zabawimy się też w zabawę tropiącą, a dokładniej
w poszukiwania papugi. Zapraszam do działania :)

"Polowanie na papugę" - Drodzy Rodzice, przed przystąpieniem do poszukiwań papugi wytnijcie proszę wszystkie papugi  (załącznik 1) i ukryjcie je w różnych miejscach pomieszczenia (np. pokoju). Kiedy papugi są już ukryte zadajemy dziecku zagadkę:

Dzisiaj odwiedził nas gość z dalekiej Afryki, ciekawe, czy odgadniesz o kim mowa:

To ptak bardzo kolorowy,
w piórach od ogona,
aż po czubek głowy.
Dziób ma zakrzywiony,
pazurki niedługie,
Czy już poznajesz tęczową ...
(papugę)

Teraz poproście dziecko, aby odszukało ukryte w pomieszczeniu papugi, kierujcie dziecko we właściwe miejsca, np. Poszukaj gdzieś wysoko. Poszukaj nisko. Poszukaj obok czegoś czerwonego. Kiedy dziecko odszuka już wszystkie papugi poproście, aby je dokładnie i głośno przeliczyło, a następnie wybrało jedną z nich pięknie pokolorowało i nakleiło na kartkę, następnie poproście aby dziecko dorysowało pozostałe elementy pracy, np. drzewo, słońce chmurki itp. Dziecko do wykonania pracy plastycznej może wykorzystać więcej papug.

"Planujemy podróż do Afryki" - wspólnie z dzieckiem wyliczamy nazwy kolejnych dni tygodnia zaczynając od poniedziałku. Następnie pokazujemy dziecku planszę z tabelą z wypisanymi dniami tygodnia i miejscami na wklejenie ilustracji (załącznik 2) i ponownie razem je wymieniamy w kolejności zaczynając od poniedziałku. Pytamy dziecko, czy wie jaki jest dzisiaj dzień tygodnia
i przystępujemy do odczytania planu naszej wycieczki (załącznik 2).

"Afryka z wysoka" - rozkładamy przed dzieckiem (na dywanie) obrazki przedstawiające: pustynię, oazę, dżunglę, afrykańskie zwierzęta - obrazki przesłonięte są drugą kartką z wyciętą dziurką (oknem samolotu). Dziecko przy dźwiękach afrykańskiej muzyki naśladuje lecący samolot. Na przerwę w muzyce zatrzymuje się przy wybranym obrazku i odgaduje, co widać przez okno samolotu. Kiedy dziecko poda odpowiedź odkrywamy obrazek i sprawdzamy, czy odpowiedź jest poprawna (jeśli nie, to my podpowiadamy co przedstawia ilustracja). Samolot rusza w dalszą drogę - do odgadnięcia wszystkich obrazków.

i życzę niezapomnianych
                                                                                                          afrykańskich widoków