2020.05.12 Wtorek

"Słodki jak miód"

Witajcie Kochane Pszczółki, nie uwierzycie... dzisiaj porozmawiamy o pracowitych pszczółkach, takich jak Wy, no prawie takich. Porozmawiamy o prawdziwych pszczołach, o tym czym się zajmują i jak żyją, a zatem zaczynamy :)

"Skąd się bierze miód?" - zanim zaczniemy się nad tym zastanawiać bardzo proszę Waszych Rodziców, aby podali wam do skosztowania miód (jeśli macie mogą być dwa rodzaje, a jeśli nie wystarczy jeden). Powiedzcie teraz jak smakuje, czy jest smaczny, czy raczej nie lubicie tego smaku. Zapewne każdy z Was będzie odczuwał coś innego ;). A teraz zastanówmy się, skąd się bierze miód? Zanim odpowiecie proszę wytnijcie obrazki (załącznik) i postarajcie się ułożyć w odpowiedniej kolejności, rodzice - proszę pomóżcie jeśli to wskazane. Wycięte obrazki przyklejamy na kartkę (w poprawnej kolejności).

Kiedy dziecko opowiada nam na podstawie historyjki skąd się bierze miód, możemy do poszczególnych obrazków dopowiedzieć ciekawostki:

• pszczoły na kwiatach - pszczoły unoszą się w powietrzu dzięki pracy dwóch par przezroczystych skrzydeł. Mają sześć nóg i żądło, którym atakują, jeśli się czują zagrożone. Siadają na kwiatach różnych drzew owocowych, z których zbierają pyłek. Zapylają wtedy kwiaty, dzięki czemu rośliny się rozmnażają, a drzewa mają owoce;
  • pszczoły przed wlotem do ula - pszczoły zakładają duże kolonie (rodziny pszczele). Hodowane przez człowieka mieszkają w ulach. Wylatują z nich na okoliczne łąki, do sadów i ogrodów;
  • pszczoły robotnice roznoszą pyłek po komorach w ulu - komory służą do przechowywania pokarmu, miodu i wychowywania potomstwa. Gotowy miód jest zaklejany woskiem produkowanym przez pszczoły;
  • pszczelarz wybiera miód z ula - pszczelarz zbiera miód i przelewa do słoików.

Drogi  Rodzicu, opowiedz teraz dziecku o wartościach zdrowotnych miodu - działa przeciwgorączkowo, łagodzi kaszel, poprawia pamięć i ogólne funkcjonowanie organizmu.
Na zakończenie zadajemy dziecku pytanie rozwijające twórcze myślenie:

Co by było, gdyby na świecie nie było pszczół...? (Pamiętajmy, że każda odpowiedź jest dobra)

"Pszczoły w sadzie" - malowanie palcami. Na białej kartce malujemy palcem  pień drzewa. Następnie malujemy wewnętrzną stronę dłoni brązową farbą i prosimy aby dziecko odcisnęło dłoń na górze pnia dwa razy tworząc gałęzie. Po wytarciu dłoni palcem wskazującym namoczonym w białej lub różowej farbie odciskamy na drzewie kwiaty drzew (1 kropka w środku i 4 - 5 dookoła niej - ważne aby dziecko głośno przeliczyło kolejne kropki). Kciukiem zanurzonym w żółtej farbie odciskamy pszczółki latające wokół drzewa, a błękitną - ich dwa skrzydełka. Jeśli wśród gałęzi jest miejsce możemy odcisnąć kilka zielonych liści.

P.s. Do malowania palcami najlepiej użyć specjalnie do tego przeznaczonymi farbami. Jeśli nie mamy możemy np. zabarwić pastę do zębów barwnikami spożywczymi np. do malowania jajek lub innymi np. do ciast.

i życzę udanej zabawy
                                                                                                                                                                               JGP