2020.05.04 Poniedziałek

Opowieści do poduszki

Dzisiaj zapraszam Was, Kochane Pszczółki do wysłuchania opowiadania pt.: "Wiatr", wiem że wasi niezastąpieni rodzice pięknie Wam je przeczytają :)

Po przeczytaniu opowiadania zadajemy dziecku pytania pomocnicze, które pozwolą mu utrwalić usłyszane treści np.:

• Dlaczego nikt nie wiedział o istnieniu wiatru?
  • Po co wiatr wylatywał ze swojej kryjówki?
  • Po czym możemy poznać, że za oknem wieje wiatr?

Wyjaśnijmy dziecku czym jest wiatr:

Wiatr jest jednym ze zjawisk pogodowych. Tworzy się, gdy powietrze nagrzeje się w jednym miejscu, a w innym pozostanie chłodne. Różnice temperatur powietrza ciepłego i zimnego powodują ruch - w ten sposób powstaje wiatr.

Po takim wyjaśnieniu wspólnie zastanówmy się do czego jest potrzebny wiatr, jak ludzie go wykorzystują. Teraz spróbujmy naśladować odgłosy wiatru: "czczcz", "szszsz", możemy pocierać rękoma włosy, dłonie, części ubrania - wydobywamy dźwięki wiatru. Możemy także wykorzystać w tym celu inne przedmioty np.: różnego rodzaju folie.

"Co wiatr wprawia w ruch?" - wskazujemy przedmioty poruszane siłą wiatru (karta pracy). Dziecko łączy przedmioty
z ich cieniami (każdy przedmiot innym kolorem kredki). W kolejnym etapie zaznaczamy te przedmioty, które poruszają się, działają dzięki wiatrowi.
"Karty pracy. Powietrze s. 7

"Zefirek" - teraz zapraszam Was drogie pszczółki do wykonania wiatru - Zefirka. Potrzebna nam będzie do tego drewniana łyżka (kuchenna - prosimy mamę, aby nam pożyczyła do zabawy), kawałki sznurka, włóczki, wstążeczki, tasiemki, cienkiego materiału, troszkę plasteliny, taśma klejąca. Do łyżki przyczepiamy zgromadzone materiały - tworzymy w ten sposób strój, który będzie powiewał na wietrze. Mocujemy oczy z plasteliny, włosy z włóczki. Próbujemy wiązać materiały wokół uchwytu łyżki na supełek - bardzo proszę Was rodzice o udzielenie instrukcji wiązania. Gotowe kukiełki możemy wykorzystać do przedstawienia improwizowanych rozmów lub powtórnego odczytania opowiadania z udziałem kukiełki.

Życzę udanej zabawy

Pozdrawiam Was gorąco