"Jesteśmy Polakami"
"A to Polska właśnie" - Drodzy Rodzice, pokażmy dzieciom mapę Polski, wskażmy gdzie jest położona stolica Polski - Warszawa, Kraków, a także którędy płynie Wisła. Wyjaśnimy dzieciom, że na mapie pokazuje się kilkadziesiąt wsi i miast. Dlatego na mapie nie widać ani ulic, ani budynków. Wskażcie miejscowość, w której mieszkamy - Czarnków (lokalizacja przybliżona). Wyjaśnijcie dzieciom, że wszyscy ludzie mieszkający w wyznaczonym przez granice obszarze są Polakami i tworzą państwo zwane Polską. Wspólnie odszukajcie stolicę Polski - Warszawę. Zaznaczcie najdłuższą rzekę w Polsce - Wisłę (załącznik). A teraz przypomnimy sobie nasze symbole narodowe (flaga, godło - załącznik). Jednym z symboli narodowych jest nasz hymn narodowy, w czasie śpiewania hymnu każdego kraju, nie tylko Polski, należy zachować odpowiednią postawę i powagę (baczność). https://www.youtube.com/watch?v=MyLFTSUWRy8
"Podróż po Polsce" - zapraszamy dziecko (lub całą rodzinę) na wycieczkę po Polsce. Rozłóżmy koc, który jak latający dywan będzie przenosił nas w różne zakątki Polski. Aby się wznieść dziecko powtarza za rodzicem zaklęcie:
"Dywanie stary, dywanie stary,
niech zadzieją się tu czary.
W górę szybko unieś nas,
bo już Polskę zwiedzić czas!"
Po wypowiedzeniu zaklęcia rodzic rozpoczyna opowieść, a dziecko (lub cała rodzina) ilustruje ruchem (załącznik).
"Polska na mapie" - czas na utrwalenie wyglądu mapy Polski - rozpoznajemy zarysy konturu mapy Polski, doklejamy brakującą część mapy i próbujemy nazwać poznane regiony kraju.
"Karta pracy. Powietrze" s.20
64-700 Czarnków
ul. Wroniecka 13