2020.03.31 Wtorek

Czym popłyniemy?

Drodzy Rodzice, na początek proponuję pooglądać wspólnie z dzieckiem różnych zdjęć, filmików rysunków przedstawiających środki transportu wodnego oraz ich nazywanie.

"Jak nasza mama obroniła statek przed burzą" - przeczytajcie proszę dzieciom opowiadanie J. Papuzińskiej, następnie zadajcie pytania (można również swoje):

• Gdzie rodzina spędzała wakacje?
  • Czym popłynęli na wyprawę?
  • Co zaniepokoiło rybaków?
  • W jaki sposób mama pomogła rybakom?

Poprowadźcie dalszą rozmowę z dziećmi na ten temat kierując nią poprzez pytania, które przychodzą Wam do głowy np.:

• Jakie statki mogą pływać po morzu?

"Czym popłyniemy?" - wspólnie postarajcie się wymienić nazwy morskich obiektów pływających, krótko scharakteryzujcie jakie jest ich przeznaczenie: okręty wojenne, prom, żaglowiec, statki pasażerskie, tankowce, lodołamacze. Zapytajcie dzieci o inne akweny, po których można się poruszać szlakiem wodnym (rzeki, jeziora). Wspólnie nazwijcie pływające jednostki śródlądowe: statki wycieczkowe, promy, kajaki, łódki, żaglówki - postarajcie się wspólnie określić ich przeznaczenie.

"Kolorowe żaglówki" - zapraszam teraz do zabawy konstrukcyjnej. Potrzebne będą kolorowe, plastikowe nakrętki od butelek,wykałaczki, kolorowe kawałki papieru, plastelina lub masa solna (w takiej samej ilości sól + mąka, do tego kilka kropli oleju i woda w ilości takiej, aby powstało ciasto, jak plastelina).

Wyk.: Dno zakrętki wylepiamy plasteliną lub masą solną i wtykamy wykałaczkę. Z kolorowego papieru wycinamy żagiel i nadziewamy go lub przyklejamy na wykałaczkę. Żaglówka wykonana - można zrobić więcej niż jedną np.: każdy członek rodziny wykonuje swoją.

"Wyścigi żaglówek" - teraz zapraszam do przeprowadzenia doświadczenia. potrzebujemy miski z wodą i naszych żaglówek. Puszczamy swoje łódki, Dmuchając na nie z różnym natężeniem - obserwujemy i wyciągamy wnioski. Od czego zależy prędkość naszych żaglówek? Kolejne doświadczenie - uderzamy w wodę dłonią lub jakimś przedmiotem i obserwujemy - Jak zachowują się łódki, kiedy wywołamy fale.

Udanej zabawy ;)

Data dodania: 2020-03-31 11:04:48