WOLNE MIEJSCA W PRZEDSZKOLU NA NOWY ROK SZKOLNY 2024/2025 (kliknij w pasek)
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

2019.11.28 Sposób na stres ;)

2019.11.28 Sposób na stres ;)

Sposób na stres :)

Stres w zmiennym natężeniu towarzyszy nam na co dzień i jest konieczny do normalnego funkcjonowania. To stan mobilizacji organizmu potrzebny nam do tego, byśmy stawili czoło zadaniom, wyzwaniom i po prostu życiu. To tak zwany stres pozytywny.Nie jest on wyłącznie domeną osób dorosłych, stresują się także dzieci w wieku szkolnym i młodsze. Zdarza się, że rodzice bagatelizują stresy dziecka, tymczasem mogą one wpływać destrukcyjnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne dziecka. Co, jeśli optymalny poziom stresu został przekroczony? Jak możemy pomóc?

Dzieci zazwyczaj dają wyraz przeżywanym trudnościom poprzez swoje zachowanie. Stają się rozdrażnione, niespokojne, czasem nawet agresywne względem siebie i ludzi w otoczeniu. Ciało dziecka daje sygnały, które powinny wzbudzić czujność rodzica. Bóle brzucha, bóle głowy, senność… Również brak apetytu powinien być dla nas wskazówką.

8 sposobów, by pomóc dziecku zwalczyć stres:

  1. Samoregulacja – to umiejętność świadomego regulowania swoich emocji na przykład prezent = radość; upadek = złość, widok czegoś smacznego = chęć natychmiastowego jedzenia
  2. Słuchanie – rodzina najczęściej jest głównym źródłem wsparcia, a zaangażowane słuchanie jest zazwyczaj najlepszym narzędziem rozpoznania problemów.
  3. Poważne traktowanie problemów dziecka – nawet jeśli problemy dziecka wydają się być nieistotne dla rodzica, dla dziecka są całkowicie realne!
  4. Zmiana rutynowych zwyczajów – zmiana nawyków może sprawić, że dziecko będzie miało więcej czasu na zabawę, na odpoczynek.
  5. Czas na nudę – harmonogram życia rodzinnego jest zazwyczaj przeciążony, a dzieci mają bardzo mało czasu na swobodną zabawę, spacery, nudę. Tymczasem to w tych momentach mogą naładować swoje akumulatory!
  6. Czas na relaks – każdy sam musi znaleźć własny sposób na relaks.
  7. Budowanie zaufania – ważne jest, aby pozwolić dziecku być częścią rozwiązania problemu.
  8. Naucz dziecko prosić o pomoc – warto pokazać dziecku, że rodzice są dla niego wsparciem, że są obecni, dostępni.

Dzisiaj dostaliśmy od naszej pani folię bąbelkową, to była super zabawa. Każdy z nas zapomiał dlaczego był zły na kolegę, czy koleżankę i wszyscy razem zabraliśmy się do strzelania, zgniatania i pstrykania  pęcherzykami folii bąbelkowej. Mieliśmy zajęcie na kilka ładnych chwil, bardzo podobała nam się ta zabawa. Kiedy coś nas złości, to już wiemy, że zamiast pstrykać kolegę, to lepiej popstrykać folią.

Data dodania: 2019-11-28 22:18:54
Data edycji: 2019-12-29 08:00:12
Ilość wyświetleń: 622
godło Polski - link do strony głównej
Kontakt

64-700 Czarnków

ul. Wroniecka 13

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej