2019.10.08 Rogale Św. Marcina

Świętomarcińskie rogale

Jak głosi jedna z poznańskich legend św. Marcin był rzymskim legionistą, który podzielił się częścią swojego płaszcza, który wcześciej przeciął mieczem. Mistrz piekarstwa Walenty słuchał tej opowieści każdego roku podczas kazania i bardzo chciał również zrobić coś tak pożytecznego, lecz nie wiedział co. Pewnej nocy przyśnił mu się rycerz na białym koniu, a kiedy wstał przed domem znalazł podkowę. Piekarz Walenty przypomiał sobie słowa rycerza, aby służyć ludziom zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Już wiedział co powinien zrobić. Od samego rana, gdy tylko przyszedł do piekarni kazał przygotować ciasto drożdżowe, nadziewał je i zwijał tak, że przypominały podkowę. Bogatym sprzedawał, a biednym rozdawał rogale za darmo. Również my - przedszkolacy postanowiliśmy przygotować rogale, było bardzo pracowicie i wyśmienicie. Każdy z nas mógł zwinąć swojego rogala i pięknie go wygiąć na kształt podkowy. Ciekawa to była sprawa i przepyszna zabawa.

Data dodania: 2019-11-03 21:18:36
Data edycji: 2019-12-29 11:13:53